Decizie radicală a lui Gigi Becali după eliminarea FCSB-ului din Champions League

Gigi Becali FCSB Sparta Praga Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 13 August 2024, 23:50
Data actualizarii: Miercuri 14 August 2024, 00:02

FCSB a fost eliminată din Champions League de Sparta Praga, care s-a impus cu scorul de 3-2, pe stadionul Ghencea, în manşa secundă din turul al treilea preliminar.

După 1-1 în deplasare, campioana României plătit preţul pentru o primă repriză catastrofală, în care a primit trei goluri, marcate de Veljko Birmancevic (13, 28 - penalty) şi Lukas Haraslin (37).

FCSB a jucat mai bine în partea secundă, a marcat de două ori, prin Darius Olaru (60) şi Malcom Edjouma (85), dar nu a reuşit mai mult.

Campioana României va continua în play-off-ul Europa League, în care va înfrunta formaţia austriacă LASK Linz. FCSB va juca primul meci în deplasare, pe 22 august, iar manşa secundă la Bucureşti, pe 29 august.

Gigi Becali a spus ce va face la FCSB

Patronul campioanei din Superliga României a declarat că va investi pentru a crea o echipă competitivă și nu renunță la visul de a se califica în grupele din Champions League.

"Nici Șut și Lixandru nu au fost ei jucătorii care trebuiau să fie. Cred că miza. Și cred că și publicul. În loc să-i întărească, le-a fost frică. Miculescu nu e 9, nu a câștigat dueluri. E clar!

Nici în prima repriză nu ne-au dominat clar. Goluri făcute cadou, primele două. Jocul nostru a fost peste al lor! Am greșit echipa, m-am luat după ei. Argumentele le-am văzut acum, nu mă mai iau după nimeni. Ajung și mai departe cu ei, dar fac cum vreau eu.

Jucăm play-off-ul din Europa League. Nu mai iau nimic, ce bani să mai dau? La revedere! Tănase, doar în returul din play-off. Orice ban pe care îl pot câștiga e bine venit. O să fac orice să câștig bani. Acum vreau bani ca să câștig echipă puternică. Să vedem cum se descurcă echipa, din iarnă poate mai iau jucători. Am dat pe Ștefănescu 1,3 milioane și nu funcționează la nivel înalt. Ce, a uitat fotbalul? Și Băluță, le-a pierdut pe toate, pe acolo. Când vin la noi le e teamă să joace fotbal", a declarat Gigi Becali, la Digi Sport.