VIDEO Din ce în ce mai clar! Ce urmează pentru FCSB dacă trece de Maccabi Tel Aviv

FCSB Maccabi Tel Aviv Shamrock Rovers Sparta Praga Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 23 Iulie 2024, 23:55
Data actualizarii: Marti 23 Iulie 2024, 23:57

FCSB a remizat contra lui Maccabi Tel Aviv, scor 1-1, iar campioana României păstrează șanse importante pentru calificarea în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor.

În cazul în care va trece de Maccabi Tel Aviv, FCSB va da, cel mai probabil, peste Sparta Praga. Campioana Cehiei a obținut o victorie cu 2-0 pe terenul lui Shamrock Rovers, iar formația antrenată de danezul Lars Friis pare ca și calificată.

Sparta Praga, ca și calificată în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, unde poate da peste FCSB

Cotată cu prima șansă înaintea duelului tur din Irlanda, Sparta Praga și-a respectat statutul de favorită. Cehii au dominat jocul și au deschis scorul în minutul 38 prin Veljko Birmancevic. După un pressing avansat, oaspeții au profitat de o eroare a adversarilor și au punctat pentru 1-0.

Sparta Praga a stabilit scorul final în minutul 65. Jan Kuchta, fotbalist care a jucat și la EURO 2024 pentru naționala Cehiei, a centrat în careu pentru Tomas Wiesner, care era nemarcat și a punctat din câțiva metri.

La Sparta Praga a jucat din minutul 61 și Ermal Krasniqi, kosovarul cumpărat de la Rapid în această vară, pentru două milioane de euro.

• Returul dintre Sparta și Shamrock Rovers se va juca la Praga, marți, 30 iulie, de la ora 20:00.

Dacă trece de Maccabi Tel Aviv, FCSB ar juca primul meci din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor în deplasare (6/7 august), iar returul acasă (13 august).

VIDEO Rezumat FCSB - Maccabi Tel Aviv 1-1