VIDEO EXCLUSIV Doi titulari noi anunțați la FCSB după eliminarea din UCL: "Și-a câștigat locul / Exact ce avea nevoie"

Data publicarii: Miercuri 14 August 2024, 08:35
Data actualizarii: Miercuri 14 August 2024, 08:34

FCSB a fost eliminată de Sparta Praga în turul 3 preliminar din Liga Campionilor după 2-3 în retur și 3-4 la general.

Sparta Praga a condus cu 3-0 la pauză, însă FCSB a echilibrat jocul în actul secund după golurile lui Darius Olaru și Malcom Edjouma, iar campioana României a sperat că va izbuti și golul care să termine meciul în prelungiri. Până la urmă, partidă s-a încheiat cu victoria și calificarea cehilor.

Ciprian Marica: "Baeten își va câștiga locul de titular la FCSB / Daniel Popa a fost altceva față de Miculescu"

După meciul din Ghencea, Ciprian Marica a avut cuvinte de laudă pentru jucătorii introduși în actul secund, care au adus un plus în angrenajul lui Elias Charalambous și Mihai Pintilii.

Fostul internațional s-a referit în special la William Baeten și Daniel Popa, intrați la pauză, despre care spune că au schimbat fața jocului și ar putea emite pretenții pentru titularizare în viitorul apropiat.

"Baeten își va câștiga locul de titular, așa pare. Chiar și Popa a intrat bine ca vârf de atac față de Miculescu. A fost altceva, s-a bătut cu ei, a ținut de minge, a reușit să creeze puțină tensiune.

Popa a fost exact ce avea nevoie FCSB atunci când era supusă presiunii. Îți trebuie un atacant care să țină de minge, să se lupte cu ei, să îți dea respiro, momente să poți urca echipa", a spus Ciprian Marica,  la emisiunea Studio Sport, de pe VOYO.

La pauza meciului cu Sparta Praga, FCSB a efectuat trei schimbări. Au ieșit Marius Ștefănescu, Alexandru Băluță și Adrian Șut, iar în locul lor au intrat William Baeten, Daniel Popa, respectiv Malcom Edjouma.

După eliminarea din Champions League, FCSB va continua în play-off-ul Europa League, unde adversară va fi LASK Linz. Partidele se vor juca pe 22 august (turul, în Austria) și pe 29 august (returul, la București).

VIDEO Rezumat FCSB - Sparta Praga 2-3