E gata! Care va fi adversara FCSB-ului în turul 3 preliminar din Champions League dacă trece de Maccabi Tel Aviv

FCSB Maccabi Tel Aviv Sparta Praga Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 30 Iulie 2024, 23:07
Data actualizarii: Marti 30 Iulie 2024, 23:07

FCSB a aflat ce echipă va întâlni în turul trei preliminar din Champions League în cazul în care roș-albaștrii vor trece de Maccabi Tel Aviv.

Echipa patronată de Gigi Becali se va duela cu Maccabi Tel Aviv în a doua manșă din turul doi preliminar, la Budapesta, miercuri, de la 21:00. La București, cele două formații au remizat, scor 1-1.

Sparta Praga va fi adversara FCSB-ului, dacă roș-albaștrii trec de Maccabi Tel Aviv

Marți seară, Sparta Praga a învins-o cu scorul de 4-2 pe Shamrock Rovers și s-a calificat fără emoții în turul trei preliminar. Cehii s-au impus și în tur, scor 2-0.

Echipa lui Lars Friis a deschis scorul în minutul 29 prin Victor Olatunji, însă irlandezii au egalat prin Aaron Greene. Danezul Mathias Ross a marcat cu câteva minute înainte de pauză, iar Sparta Praga a intrat în avantaj la vestiare.

Imediat după reluarea meciului, Greene a făcut dubla, însă egalitatea a durat doar un minut, pentru că Sorensen a înscris și el în minutul 48. Scorul final a fost stabilit în minutul 71, prin Indrit Tuci, care a înscris din pasa lui Ermal Krasniqi, fostul jucător al lui Rapid.

Astfel, FCSB se va duela cu Sparta Praga în turul trei preliminar din Champions League, dacă va trece de Maccabi Tel Aviv.

Ce a spus Elias Charalambous înaintea returului cu Sparta Praga

Simt și sunt sigur că jucătorii mei sunt concentrați și abia așteaptă să joace mâine. Singurul lucru pe care îl avem în minte e să ne calificăm. Știm că va fi greu, dar repet, trebuie să dăm tot ce avem mai bun pentru a ne face fanii fericiți.

Șansele sunt egale, iar un meci de genul acesta va fi decis de mici detalii. Suntem pregătiți pentru orice. În toate sesiunile de antrenamente, avem penalty-uri, nu așteptăm doar astfel de meciuri pentru a ne antrena. Jucătorii sunt motivați”, a spus Elias Charalambous.