EXCLUSIV Elias Charalambous a depistat "talismanul" israelienilor: "Cel mai bun de pe teren!"

Elias Charalambous FCSB Maccabi Tel Aviv Liga Campionilor Elias Charalambous / Captură PRO TV
Data publicarii: Marti 23 Iulie 2024, 23:28
Data actualizarii: Marti 23 Iulie 2024, 23:27

Într-o seară plină de emoție pe Arena Națională, FCSB și Maccabi Tel Aviv au terminat la egalitate, 1-1, în prima manșă a duelului din turul preliminar al competiției europene.

Campioana României nu a reușit să își valorifice avantajul terenului propriu, dar a arătat că are resurse și determinare pentru a aborda returul cu încredere.

Dan Biton a reușit să aducă avantajul echipei israeliene în minutul 71, când a profitat de o respingere în careu. Cu toate acestea, FCSB nu a întârziat să răspundă, iar Joyskim Dawa a restabilit egalitatea în minutul 75, închizând tabela și oferind echipei sale un rezultat acceptabil înainte de retur.

• Elias Charalambous / Captură PRO TV

Elias Charalambous: "Cel mai bun din teren a fost portarul!"

După meci, antrenorul Elias Charalambous a fost rezervat, dar optimist în privința șanselor echipei sale în retur. Tehnicianul cipriot a lăudat prestația jucătorilor săi și a subliniat că FCSB a meritat victoria, în ciuda rezultatului final. â

„Sunt fericit pentru prestația de azi. Băieții au încercat să urmeze planul, au făcut lucruri bune. Dacă o echipă trebuia să câștige astăzi, aceea am fi fost cu siguranță noi. Am avut cele mai mari ocazii, dar adversarii au reușit să înscrie cu o singură șansă. Așa e fotbalul, știm că returul va fi mult mai greu. Trebuie să ne pregătim și să jucăm mai bine în meciul de retur”, a spus Charalambous, pentru PRO TV.

Charalambous a apreciat și evoluția portarului advers, Roi Mishpati, considerându-l cel mai bun jucător al meciului.

„Portarul lor a fost în formă foarte bună astăzi. Dacă ar trebui să aleg cel mai bun jucător, acesta ar fi portarul lor, ceea ce spune multe despre meci”, a adăugat tehnicianul.

„Trebuie să ne concentrăm pe meciul de vineri și apoi să ne pregătim pentru returul din Ungaria. Totul se va decide acolo. Fanii au fost extraordinari astăzi. Au creat o atmosferă uimitoare și au împins echipa în momentele dificile. Sper să avem parte de același sprijin și în retur”, a concis antrenorul.

Returul dintre FCSB și Maccabi Tel Aviv este programat pentru 31 iulie, pe stadionul „Bozsik Arena” din Ungaria, de la ora 21:00.

FCSB - Maccabi Tel Aviv 1-1

Meciul a început cu un ritm alert, iar echipa din Israel a avut prima ocazie periculoasă încă din minutul 8, când Eran Zahavi a încercat un șut de la distanță, dar execuția sa a fost imprecisă.

FCSB a replicat prin Alex Băluță, care a fost activ în atac. În minutul 13, a încercat să trimită o pasă periculoasă în careu, dar balonul a fost interceptat. În minutul 16, Băluță a șutat spre poartă, dar portarul advers a respins.

Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 0-0, deși au existat ocazii de ambele părți. În minutul 48 al reprizei secunde, Maccabi a avut o oportunitate bună prin Avishay Cohen, dar acesta a trimis în plasa laterală. Alex Băluță a continuat să fie periculos, însă șutul său din minutul 51 a fost parat de Roi Mishpati.

În minutul 71, Maccabi a deschis scorul prin Dan Biton, care a profitat de o respingere în careu și a trimis mingea în poartă. FCSB a egalat rapid, în minutul 75, printr-o lovitură de cap a lui Joyskim Dawa, după o centrare din lovitură liberă a lui Darius Olaru.

Ultimele minute ale meciului au fost intense, cu FCSB în căutarea golului victoriei. În minutul 90+3, Olaru a trimis o centrare periculoasă, dar mingea a părăsit terenul. În minutul 90+6, Olaru a trimis din nou o centrare precisă, dar Musi nu a reușit să ajungă la timp la minge și partida s-a încheiat cu scorul de 1-1.