FCSB, dezavantajată de arbitru la returul cu Sparta Praga? Răspunsul clar al specialistului

FCSB Constantin Zotta Morten Krogh Sparta Praga Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 14 August 2024, 08:05
Data actualizarii: Miercuri 14 August 2024, 08:04
FCSB a părăsit Liga Campionilor în turul 3 preliminar, după 2-3 contra cehilor de la Sparta Praga (3-4, la general).

Sparta Praga a condus cu 3-0 la pauză, însă FCSB a echilibrat jocul în actul secund după golurile lui Darius Olaru și Malcom Edjouma, iar campioana României a sperat că va izbuti și golul care să termine meciul în prelungiri. Nu s-a întâmplat acest lucru, iar arbitrul danez Morten Krogh a fost acuzat pentru anumite decizii împotriva lui FCSB.

Constantin Zotta: "FCSB trebuia să primească un penalty. S-a văzut o rea voință din partea arbitrului"

Fostul arbitru Constantin Zotta susține că FCSB ar fi trebuit să primească un penalty în minutul 29, la scorul de 0-2, când Darius Olaru a fost faultat la marginea careului. În schimb, căpitanul campioanei României, dar și Alexandru Băluță, s-au ales cu cartonașe galbene pentru proteste la faza respectivă.

Zotta spunea că a văzut "o rea voință" din partea lui Morten Krogh, făcând referire inclusiv la un corner neacordat pentru FCSB la ultima fază, dar și la minutele suplimentare arătate pentru repriza secundă, doar cinci.

"Sincer, și mie mi-a lăsat aceeași impresie, că la anumite situații la limită deciziile au fost în favoarea echipei Sparta Praga. Cel mai important moment mi s-a părut faultul din prima repriză asupra lui Olaru. Mi s-a părut un fault evident în care adversarul intră direct în Olaru, iar căderea lui Olaru este cauzată de această intrare, care este cu o forță foarte mare. Din ce am văzut, a fost în suprafața de pedeapsa. Eu cred că acolo se impunea acordarea unei lovituri de pedeapsa. Intrarea a fost cu forță mare, l-a dărâmat pe Olaru. Acolo am văzut o atitudine reactivă imediată a arbitrului. Jucătorii FCSB-ului au reacționat într-un fel, iar arbitrul a intervenit imediat și a acordat două cartonașe galbene. Cred că au fost câteva decizii împotriva FCSB-ului.

Penalty-ul neacordat îl consider o greșeală mare a arbitrului, dar cred că aici au greșit și cei de la FCSB. Ei se așteptau la această manieră, știau cine arbitrează, știau legăturile cu Sparta Praga, cu antrenorul danez, cu jucătorii danezi. Reacția jucătorilor din teren trebuia să reprezinte o presiune permanentă asupra arbitrului prin care să-l oprească să nu ia decizii împotriva lor. Avem exemplul Barcelonei, cu presiunea jucătorilor asupra arbitrului, dar nu agresiv, nu cu mâini, fără să se înjure, fără gesturi.

Ăla a fost un corner evident, la ultima fază. A fost în fața lui. Acolo s-a văzut o rea voință, s-a văzut ceva", a spus Constantin Zotta, la Prima Sport.