VIDEO EXCLUSIV FCSB - Virtus 4-0 | Obiectiv îndeplinit pentru campioana României. Urmează dubla de foc cu Maccabi Tel Aviv

FCSB - Virtus Liga Campionilor Voyo Liga Campionilor
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 16 Iulie 2024, 22:21
Data actualizarii: Marti 16 Iulie 2024, 22:22

Partida de pe stadionul din Ghencea a fost pe VOYO. Campioana României s-a impus în tur, scor 7-1 în San Marino.

FCSB - Virtus AC 4-0

Final de meci!

Minutul 71 - GOOOL FCSB! David Popa șutează de la marginea careului, portarul advers respinge în față, iar David Miculescu recuperează și marchează din apropiere.

• FCSB / Foto - Gabriel Chirea

Minutul 64 - Ocazie pentru FCSB! Denis Haruț îi pasează în centru lui Vlad Chiricheș, care șutează puțin pe lângă bara laterală a porții.

Minutul 57 - Gol anulat pentru FCSB! Vali Crețu șutează de la colțul careului, mingea este împinsă de Musi în poartă, însă golul este anulat pe motiv de offside.

Minutul 54 - Ocazie pentru Virtus AC! Șutul lui Ivan Buonocunto din interiorul careului trece puțin pe lângă poarta apărată de Andrei Vlad.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 36 - GOOOL FCSB! Malcom Edjouma reușește dubla, tot în urma unui corner.

Minutul 35 - Ocazie pentru FCSB! Marius Ștefănescu șutează spectaculos, dintr-o poziție dificilă, direct la vinclu, dar portarul advers respinge foarte bine.

Minutul 32 - Ocazie pentru FCSB! Denis Haruț execută foarte bine o lovitură liberă, însă portarul advers are o intervenție bună.

Minutul 28 - GOOOL FCSB! Malcom Edjouma marchează cel de-al doilea gol al meciului, în urma unei centrări venită din corner.

Minutul 20 - GOOOL FCSB! După o serie de atacuri, campioana României deschide scorul prin Alex Băluță, care a recuperat mingea în interiorul careului și a șutat direct.

Minutul 13 - Ocazie pentru FCSB! Luis Phelipe șutează de la marginea careului, puțin pe lângă poartă.

Minutul 4 - Ocazie pentru FCSB! Campioana României are prima ocazie importantă, prin șutul lui Vali Crețu, din partea dreaptă, care a lovit bara.

A început partida!

FCSB - Virtus AC: echipele de start

FCSB: Vlad - Crețu, Haruț, Chiricheș, Kiki - Edjouma, Alhassan - Ștefănescu, Băluță, Luis Phelipe, Miculescu

Rezerve: Antwi, Lixandru, Musi, Ngezana, Olaru, Pandele, Panțîru, Popa, D. Popa, Șut, Târnovanu

Virtus AC: Passaniti - Gori, De Lucia, Rinaldi, Sabato - Lombardi, Buonocunto, Montanari, Ciacci, Rizzo - Angeli

Rezerve: Battistini, Benincasa, Ceccaroli, Gentilini, Golinucci, Muggeo, Piovaccari, Pupeschi, Vallocchia

Partida retur care se va disputa marți de la 20:30 la București, pe Arena Ghencea, va fi transmisă în exclusivitate de VOYO.

Înaintea meciului de marți cu gruparea din San Marino, echipa lui Elias Charalambous va juca sâmbătă, de la 22:00, cu U Cluj, pe Ghencea, în runda inaugurală a Superligii, sezonul 2024 - 2025.

FCSB, victorie clară în San Marino

FCSB a surclasat-o pe Virtus AC cu scorul de 7-1 (5-0), marţi seara, pe San Marino Stadium din Serravalle, în prima manşă din turul întâi preliminar al Ligii Campionilor la fotbal.

Campioana României a făcut spectacol prin golurile marcate de Darius Olaru (6 - penalty, 11, 37), Daniel Popa (22, 27) şi David Miculescu (70, 73), în timp ce pentru sanmarinezi a punctat Manuel Battistini (86).

FCSB a deschis scorul prin Darius Olaru (6), din penalty, după un henţ comis în careu de De Lucia şi acordat după consultarea arbitrajului video. Olaru a dublat avantajul bucureştenilor (11), cu un şut superb la vinclu de la circa 20 de metri.

Daniel Popa a marcat primul său gol oficial pentru FCSB (22), cu un şut din unghi, după o ieşire hazardată a portarului la o minge în adâncime trimisă de Olaru. Popa a realizat dubla (27) cu un şut la colţul lung. Olaru a reuşit hat-trick-ul (37), intrând lansat în careu la pasa lui Popa.

După pauză, David Miculescu a marcat şi el de două ori pentru roş-albaştri, prima oară (70) după ce a driblat portarul, în urma unei mingi respinse de Passaniti la şutul lui Popa, iar apoi după ce a fost lansat în careu de Edjouma (73).

FCSB şi-a creat şi alte ocazii mari de gol la acest veritabil antrenament cu public, dar campionii au ratat.

Relaxarea a făcut ca echipa gazdă să aibă şansa golului de onoare, marcat de Manuel Battistini (86), de lângă Kiki, la centrarea lui Rizzo.

Maccabi Tel Aviv, următoarea adversară a campioanei României

La gazde a intrat, în min. 82, atacantul italian Federico Piovaccari, care a evoluat la roş-albaştri în sezonul în sezonul 2013-2014.

În turul secund preliminar, FCSB o va întâlni pe Maccabi Tel Aviv, primul meci urmând să aibă loc pe teren propriu, pe 23 sau 24 iulie, iar manşa secund în deplasare, pe 30 sau 31 iulie.