Israelienii au reacționat după ce FCSB a rămas fără victorie în campionat: ”Au fost neputincioși!” Ce au spus despre Gigi Becali

FCSB Champions League Gigi Becali Maccabi Tel Aviv Liga Campionilor
Data publicarii: Sambata 20 Iulie 2024, 08:57
Data actualizarii: Sambata 20 Iulie 2024, 08:59

FCSB a remizat și cu Unirea Slobozia (scor 2-2), după egalul din prima etapă cu Universitatea Cluj (scor 1-1).

Roș-albaștrii o vor întâlni în turul doi preliminar pe Maccabi Tel Aviv. Meciul tur este programat la București, marți, 23 iulie, de la ora 20:30 și poate fi urmărit în direct pe PRO TV și VOYO. Returul se va disputa în deplasare, pe 31 iulie.

Reacția israelienilor după Unirea Slobozia - FCSB 2-2

Israelienii au urmărit cu mare interes meciul cu Unirea Slobozia și au reacționat la scurt timp.

Campioana României, FCSB, a jucat vineri, ultimul meci înainte de dubla decisivă cu Maccabi Tel Aviv, din preliminariile Champions League, 2-2 cu Unirea Slobozia.

FCSB a condus de două ori după golurile semnate de Mihai Lixandru și Darius Olaru, dar nu a putut să își mențină avantajul. Gazdele au obținut un punct, după ce au marcat în minutul 89. Antrenorul Elias Charalambous a început meciul cu o formulă puternică de start, dar elevii săi au fost neputincioși în a mai domina meciul așa cum au făcut-o în turul precedent din preliminariile Champions League, când au distrus-o pe Virtus, 11-1 la general.

FCSB rămâne fără victorie în campionat în acest sezon și are două puncte după două meciuri.  În prima etapă, a încheiat la egalitate pe teren propriu cu U Cluj, scor 1-1. Nici în acel meci nu au reușit să țină de avantaj”, au scris cei de la sport5.co.il.

De altfel, israelieni de la one.co.il au reacționat după declarațiile făcute de Gigi Becali după meci: ”Patronul clubului, Gigi Becali, este convins că echipa sa o va învinge cu ușurință pe Maccabi Tel Aviv în preliminariile Champions League, chiar dacă echipa sa a făcut doar un egal în campionat și a rămas fără victorie după două etape”.

Unirea Slobozia – FCSB 2-2

După o primă jumătate de ore cu ocazii la ambele porți, roș-albaștrii au deschis scorul în minutul 34, prin Mihai Lixandru, care l-a învins pe Rusu cu o lovitură de cap, după un corner executat perfect de Marius Ștefănescu.

Gazdele au restabilit egalitatea după doar două minute, tot în urma unui corner. Purece a centrat foarte bine, iar Ariel Lopez a înscris cu capul în poarta lui Târnovanu.

Scorul a devenit 2-1 în favoarea roș-albaștrilor, în minutul 55, după de Darius Olaru a transformat un penalty controversat. Vlad Baban a dictat lovitură de la 11 metri pentru FCSB după ce a văzut un fault fără minge al lui Marius Antoche asupra lui Darius Olaru în careu. Reluările au părut să arate faptul că în momentul în care Antoche îl lovește pe Darius Olaru, căpitanul campioanei României se afla în afara careului.

În minutul 89, Andrei Dorobanțu a stabilit scorul final, cu o execuție superbă de la marginea careului.