Gigi Becali a răbufnit: "Îti dai seama ce tupeu?" Arbitrul Morten Krogh, desființat după eliminarea FCSB-ului din Champions League

Gigi Becali Champions League FCSB Sparta Praga Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 14 August 2024, 00:52
Data actualizarii: Miercuri 14 August 2024, 00:52

Gigi Becali, patronul FCSB, a criticat dur arbitrajul lui Morten Krogh după eliminarea echipei sale din Champions League.

Campioana României a fost învinsă cu scorul de 2-3 și a ratat calificarea în grupele Champions League. În urma acestei înfrângeri, FCSB va juca împotriva formației austriece LASK Linz pentru un loc în grupele Europa League.

"Îți dai seama ce tupeu" Gigi Becali l-a făcut praf pe arbitrul Morten Krogh după înfrângerea cu Sparta Praga

După un rezultat de 1-1 în deplasare, FCSB a avut o primă repriză dezastruoasă pe teren propriu, în care a primit trei goluri. Veljko Birmancevic a deschis scorul pentru Sparta Praga în minutul 13 și a majorat diferența din penalty în minutul 28, iar Lukas Haraslin a înscris și el în minutul 37. Deși FCSB a avut o evoluție mai bună în repriza secundă, când a reușit să marcheze de două ori prin Darius Olaru (60') și Malcom Edjouma (85'). Cu toate acestea, echipa nu a reușit să întoarcă scorul și a fost eliminată din competiție.

Gigi Becali, patronul roș-albaștrilor, și-a exprimat nemulțumirea față de prestația arbitrului Morten Krogh. Latifundiarul din Pipera este de părere că deciziile acestuia au afectat desfășurarea jocului. Becali a criticat în special faptul că au fost acordate doar cinci minute de prelungire, considerând că timpul suplimentar ar fi trebuit să fie mai lung, având în vedere cele șase schimbări efectuate și pauzele de hidratare.

"Noi am avut și 11 metri. Păi, da, la 2-0. 2-0 și cu încă două pe care le-am dat... Lasă că a fost manieră șmecherească, dar timpul, dacă vrei. S-au făcut șase schimbări și au băut apă de două ori. Trebuia să dea cel puțin opt minute. Eram noi pe val și el a făcut întrerupere să bea apă, în minutul 75, îți dai seama ce tupeu?," a declarat Gigi Becali, potrivit Prima Sport.

În ciuda eliminării din Champions League, FCSB își continuă parcursul european în play-off-ul Europa League, unde va înfrunta LASK Linz. Prima manșă va avea loc pe 22 august, în deplasare, iar returul se va disputa la București, pe 29 august.