Jucătorul care l-a exasperat pe Gigi Becali după Sparta Praga - FCSB: "Băi, n-ai minte?"

Gigi Becali David Miculescu FCSB Sparta Praga Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 07 August 2024, 09:28
Data actualizarii: Miercuri 07 August 2024, 09:26

Gigi Becali, patronul celor de la FCSB, este ferm convins că echipa sa se va califica în play-off-ul Champions League după returul cu Sparta Praga.

Campioana României a remizat în manșa tur din Cehia, 1-1. FCSB a reușit un meci solid la Praga, a avut numeroase ocazii de a înscris în ambele reprize, iar bucureștenii au condus din minutul 61, după un gol al lui Joyskim Dawa venit în urma unui corner. Tot după o fază fixă a egalat Sparta, în minutul 78, prin Victor Olatunji, iar cehii au avut un gol anulat de VAR în prelungiri.

David Miculescu, criticat de Gigi Becali după Sparta Praga - FCSB 1-1

După meci, Gigi Becali a avut cuvinte de laudă pentru mai mulți jucători din echipa sa, însă nu același lucru s-a putut spune și despre David Miculescu, care a fost criticat pentru prestația de la Praga.

"Mi-a plăcut Băluță, a alergat foarte mult. Mijlocul terenului mi-a plăcut, fundașii centrali au fost extraordinari. Dawa nu va mai juca acum (n.r - va fi suspendat la retur). Radunovic, extraordinar! Chiar și Crețu, care a greșit acolo, dar și el a jucat bine.

David Miculescu a intrat în careu, s-a fredonat cu ea... dă, bă, returnează în spate să o bage unul în poartă. Băi, n-ai minte? Uită-te, pasează doi metri în spate și o bagă unul în poartă. Erau doi oameni care să o bage în poartă", a spus Gigi Becali, la Digisport..

De critici nu a scăpat nici Ștefan Târnovanu, considerat vinovat de Gigi Becali pentru încasarea golului.

„Târnovanu cum să faci o asemenea greșeală? Îl bagi pe Vlad, îți e teamă că și el face d-astea, nici nu știi ce să faci... N-ai încredere nici în Vlad, că dacă ai avea încredere, l-ai băga pe Vlad”, a spus Gigi Becali, la Digi Sport.

• Pentru FCSB urmează două meciuri pe teren propriu - cu Farul Constanța, în campionat (vineri, 21:00) și returul cu Sparta Praga (marți, 21:30).

Malmo sau PAOK pentru FCSB, dacă trece de Sparta Praga

În cazul în care va elimina Sparta Praga, FCSB va juca în play-off-ul Champions League împotriva învingătoarei din duelul Malmo - PAOK. În turul din Suedia, cele două formații au remizat, scor 2-2.

Dacă va fi eliminată de Sparta Praga, FCSB va coborî în play-off-ul Europa League, iar adversară va fi LASK Linz (Austria).

VIDEO Rezumat Sparta Praga - FCSB 1-1