Galacticii s-au văzut conduși la pauză după golurile lui Malen (minutul 30) și Gittens (minutul 34). În actul secund, elevii lui Carlo Ancelotti au turat motoarele: Rudiger a micșorat diferența (minutul 60), Vinicius a restabilit egalitatea (minutul 62). Lucas a dus scorul la 3-2 (minutul 83), iar Vini a mai punctat de două ori (minutul 86 și 90+3).

Jude Bellingham și-a vărsat frustrarea în mediul online, iar Kylian Mbappe i-a dat replica imediat

Jude Bellingham a avut diverse ocazii uriașe de a marca împotriva nemților. Doar în prima repriză a avut o transversală și un șut putericulos parat de Gregor Kobel.

După meci, englezul și-a vărsat frustrarea pe contul său de Instagram: ”O să lucrez la finalizare mâine!”, a spus Bellingham, citat de Fichajes.

Kylian Mbappe i-a răspuns acestuia: ”Golul o să vină foarte, foarte devreme, nu te îngrijora”, a punctat francezul, potrivit aceleiași surse.

Real Madrid - Borussia Dortmund 5-2 a fost arbitrat de Istvan Kovacs

"Meciul a fost lipsit de evenimente majore sau de erori grave. Istvan Kovacs a arătat doar un cartonaș galben la bucuria lui Vinicius de la al patrulea gol al lui Real, după ce brazilianul și-a dat jos tricoul. Totuși, anterior i-ar fi putut sancționa pe Mendy pentru un fault asupra lui Nmecha și pe Vinicius pentru o intervenție dură asupra lui Brandt.

VAR-ul a ajutat la al doilea gol marcat de Real Madrid, având în vedere că nu a fost vorba de un ofsaid la Mbappe. Istvan Kovacs a luat o decizie corectă în minutul 66 când nu a acordat penalty la intervenția lui Gross asupra lui Mbappe.

Prestația lui Kovacs, bună", a punctat La Galerna, publicație din Spania care scrie despre Real Madrid.