Ambele goluri ale lui Arsenal au venit în prima repriză. În minutul 20, Kai Havertz a înscris cu capul după o centrare perfectă a lui Trossard, iar un sfert de oră mai târziu a marcat Bukayo Saka dintr-o lovitură liberă de la mare distanță, fază la care Donnarumma a fost păcălit și de traiectoria balonului.

Luis Enrique, după Arsenal - PSG 2-0: "Arsenal a câștigat fiecare duel, a fost echipa superioară"

Deși a lovit bara de două ori în actul secund, PSG "a fost departe" de a obține un rezultat pozitiv la Londra, a spus Luis Enrique. Antrenorul spaniol al campioanei Franței s-a arătat dezamăgit de numeroasele dueluri pierdute de către echipa sa și a transmis că, după un an și două luni la cârma echipei, nu își dă seama care este nivelul real.

"Azi am fost foarte departe față de ceea ce avem nevoie în astfel de meciuri. Arsenal a fost mult mai bună în ceea ce privește presiunea sau intensitatea. Arsenal a câștigat fiecare duel.

E imposibil să joci pentru un rezultat pozitiv așa, când nu reușești să câștigi niciunul dintre dueluri. Fundașii lor i-au anticipat pe atacanții noștri, iar fundașii noștri nu i-au anticipat pe atacanții lor. Arsenal a fost superioară.

Nu pot evolua corespunzător nivelul echipei noastre. Va trebui să așteptăm până la finalul sezonului. Arsenal a fost primul nostru adversar tare, de nivel înalt. Știam de la început că vor pune presiune pe noi. Au fost agresivi și nu am putut face față presiunii.

Mikel Arteta e la Arsenal de cinci ani. Eu sunt la Paris doar de un an și două luni. Nu știu încă la ce nivel suntem. Am o idee clară despre cum aș vrea să fim, însă nu știu de cât timp voi avea nevoie", a spus Luis Enrique, citat de ESPN.

După două runde din faza principală UEFA Champions League, PSG rămâne cu 3 puncte în urma victoriei contra celor de la Girona (1-0).

În următoarele șase meciuri europene, PSG va întâlni PSV Eindhoven (acasă), Atletico Madrid (acasă), Bayern Munchen (deplasare), Salzburg (deplasare), Manchester City (acasă) și VfB Stuttgart (deplasare).