Marius Lăcătuș a urmărit meciul FCSB-ului din preliminariile UCL și a dat verdictul

FCSB - Virtus Marius Lacatus uefa champions league Liga Campionilor Marius Lăcătuș / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Miercuri 10 Iulie 2024, 19:18
Data actualizarii: Miercuri 10 Iulie 2024, 19:17

Virtus - FCSB s-a încheiat 1-7.

Roș-albaștrii au făcut marți deplasarea în San Marino pentru a disputa primul tur preliminar din UEFA Champions League împotriva celor de la Virtus.

La capătul celor 90 de minute, formația dirijată de Elias Charalambous a învins cu 7-1 și și-a asigurat o șansă imensă de a obține accederea în turul secund.

Marius Lăcătuș, fost internațional român, a urmărit confruntarea FCSB-ului din preliminariile UCL, pe care a descris-o drept ”un amical bun”, având în vedere evoluția modestă a jucătorilor din San Marino.

”Eu cred că a fost un amical bun. O încălzire bună pentru ce urmează. Returul cu ei și după mai departe”, a spus Lăcătuș la televiziunea DigiSport.

În următorul tur preliminar, FCSB o va întâlni pe Maccabi Tel Aviv. Returul cu Virtus e marți, 16 iulie, de la ora 20:30.

Virtus - FCSB 1-7

Darius Olaru a deschis scorul din penalty în minutul trei și a reușit să facă un hat-trick până la pauză. Daniel Popa a contribuit și el cu două goluri, iar Miculescu a închis tabela la 7-0. Singurul gol al gazdelor a venit în minutul 86, marcat de Manuel Battistini.

Cu calificarea în turul doi preliminar aproape asigurată, FCSB își îndreaptă acum atenția către următorul adversar, Maccabi Tel Aviv.

Meciul cu campioana Israelului va fi un test mult mai dificil pentru echipa lui Elias Charalambous, care va trebui să mențină forma excelentă demonstrată până acum.