FOTO Meci nebun pentru Răzvan Lucescu în Champions League: penalty cum rar se vede + PAOK, salvată de fundași

PAOK Salonic Bart Meijers Borac Banja Luka Konstantinos Koulierakis Razvan Lucescu Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 24 Iulie 2024, 22:46
Data actualizarii: Miercuri 24 Iulie 2024, 22:47

PAOK Salonic, echipa antrenată de Răzvan Lucescu, a debutat cu o victorie la limită în preliminariile din Champions League.

În prima manșă din turul 2 preliminar al Ligii Campionilor, PAOK Salonic a învins cu 3-2 formația Borac Banja Luka, din Bosnia și Herțegovina. Campioana Greciei a fost egalată de două ori în primul act, dar a reușit să se impună și are prima șansă la calificare.

PAOK Salonic, victorie cu emoții în Champions League, 3-2 contra lui Borac Banja Luka

Konstantinos Koulierakis (20 de ani), stoperul lui PAOK Salonic, a deschis scorul în minutul 17, după un corner, printr-o lovitură de cap. Borac Banja Luka, fosta adversară a lui CFR Cluj din Champions League, a egalat după doar cinci minute în urma unui penalty transformat de columbianul Sebastian Herrera.

Penalty-ul dictat în favoarea lui Borac Banja Luka a venit după intervenția VAR și este unul cum rar se vede. Konstantinos Koulierakis, chiar cel care marcase pentru 1-0, a atins cu mâna o minge ajunsă deja în brațele portarului de la PAOK, iar centralul a dictat penalty după ce a văzut reluările.

Același Koulierakis a continuat să fie protagonist. A marcat pentru 2-1 cu o nouă lovitură de cap, însă Borac Banja Luka a egalat în minutul 45+3 prin Enver Kulasin.

Victoria lui PAOK Salonic a fost adusă de un alt fundaș central. William Troost-Ekong a marcat pentru 3-2 în minutul 51, după un corner.

• La Borac Banja Luka a fost integralist Bart Meijers (27 ani), fundașul olandez care a petrecut precedentele patru sezoane în România, la Petrolul Ploiești.
  • Returul dintre Borac și PAOK se joacă miercuri, 31 iulie, de la ora 22:00, pe Gradski Stadion din Banja Luka.
  • În cazul în care va trece de Borac Banja Luka, PAOK Salonic va avansa în turul 3 preliminar din Liga Campionilor, unde, cel mai probabil, va da peste Malmo. Campioana Suediei a câștigat clar turul contra feroezilor de la Klaksvik (4-1).

Tricoul cu care s-a prezentat un fan al lui PAOK Salonic la meciul cu Borac Banja Luka / Foto: gazzetta.gr