Sparta Praga a ajuns în faza principală din Champions League, iar în această seară joacă al doilea meci, contra lui VfB Stuttgart. Cehii au trecut cu emoții de FCSB, în turul 3 preliminar, după 1-1 acasă și 3-2 în Ghencea.

Mihai Stoica: "Frustrant mai e să urmărești Sparta Praga în Champions League"

FCSB a avut o primă jumătate de coșmar în Ghencea, fiind condusă cu 3-0 la pauză. Campioana României s-a trezit în actul secund, golurile lui Darius Olaru și Malcom Edjouma au reaprins speranțele fanilor, însă insuficient pentru a trimite meciul măcar în prelungiri.

La o lună și jumătate după returul cu Sparta Praga, Mihai Stoica a rememorat evenimentele de la meciul din Ghencea, în timp ce formația lui Albion Rrahmani și Ermal Krasniqi joacă în Champions League.

"Frustrant mai e să urmărești Sparta Praga în Champions League, având încă în memorie ratările noastre, golurile lor pe care nu știu nici ei cum le-au marcat, deciziile alea… de la faultul grosolan al lui Preciado la Risto până la prelungirile fake ale danezului…

Mai și bat 3-0 echipa de Youth League a lui Salzburg, mai dă și “filandezu” golul vieții", a scris Mihai Stoica, pe Facebook, în timpul meciului VfB Stuttgart - Sparta Praga. Finlandezul Kaan Kairinen a reușit un gol splendid în prima repriză, șut la vinclu din lovitură liberă.

Chiar dacă a fost eliminată de Sparta Praga, FCSB a continuat în play-off-ul Europa League, unde a eliminat LASK Linz și a obținut calificarea în faza principală. Aici, joi, de la 22:00, campioana României joacă aici al doilea meci, contra lui PAOK Salonic.