Mihai Stoica s-a dezlănțuit după ce FCSB a fost eliminată din UCL: ”Bătaie de joc! Ne-au scos niște slabi”

FCSB Mihai Stoica Sparta Praga Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 14 August 2024, 22:02
Data actualizarii: Miercuri 14 August 2024, 22:02

FCSB a pierdut cu Sparta Praga, scor 2-3 (1-1 în tur) și a fost eliminată din turul 3 preliminar UEFA Champions League.

Roș-albaștrii au fost aproape de a produce surpriza spre finalul jocului, dar defensiva cehilor bine închegată a răpus fiecare încercare a campioanei de a restabili egalitatea și de a trimite jocul în prelungiri.

La o zi de la meciul din Ghencea, Mihai Stoica, managerul general FCSB, s-a descătușat la adresa arbitrajului și a ținut, de asemenea, și să o devalorizeze pe Sparta Praga.

”Eu regret un singur lucru, că ne-au scos nişte slabi. O echipă care nu n-a fost cu nimic superioară, nu a avut ocazii! Golul trei, să zicem, că e singurul dinamic. Am început să jucăm după golul lui Olaru, dacă jucam mai repede așa... Aveam o şansă să ducem meciul în prelungiri şi chiar să ne calificăm.

Noi am fost foarte slabi în prima repriză, speriaţi. Aşa e când nu ai experienţă în Europa, se poate întâmpla şi asta. E clar că ce s-a discutat nu s-a făcut. Nu aş vrea să zic despre teren. Aş putea să vorbesc şi despre arbitraj pentru că a fost unul ostil.

Dacă deja tu în primele secunde, când adversarul îi ridică piciorul în cap lui Ştefănescu, nu dai fault... Când avem cea mai bună perioadă tu opreşti jocul pentru pauză de hidratare. A fost bătaie de joc. Să dai doar cinci minute când suntem călare pe ei. Trag de timp şi tu nimic. Arbitraj ostil în tur şi în retur!”, a spus Mihai Stoica la televiziunea PrimaSport.

FCSB - Sparta Praga 2-3

Birmancevic a deschis scorul în minutul 13, ca în minutul 28 să realizeze ”dubla” după ce a fructificat impecabil o lovitură de la 11 metri. În minutul 37, Haraslin a dus scorul la 3-0.

În actul secund, FCSB a micșorat diferența în minutul 60, prin Darius Olaru, grație unei execuții de zile mari a căpitanului. Spre final, roș-albaștrii au turat motoarele și au marcat în minutul 85 (Malcom Edjouma), setând scorul confruntării: 3-2 în favoarea cehilor.