Bayern Munchen Dinamo Zagreb Manuel Neuer Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 18 Septembrie 2024, 00:02
Data actualizarii: Miercuri 18 Septembrie 2024, 00:01

Manuel Neuer (38 de ani), portarul lui Bayern Munchen, a fost schimbat la pauza meciului cu Dinamo Zagreb, din faza principală a UEFA Champions League, scor 9-2.

Deși s-a impus la un scor neverosimil, 9-2, Bayern a avut emoții serioase în debutul partidei. În minutul 4 de la Munchen, un jucător de la Dinamo Zagreb a trimis o minge lungă către atacantul Bruno Petkovic, care se pregătea să plece pe contraatac. Deși Dayot Upamecano avea prim-planul, Manuel Neuer a decis să iasă foarte mult din poartă, până la mijlocul terenului, iar goalkeeper-ul a respins cu capul.

Manuel Neuer, imaginile serii în Bayern Munchen - Dinamo Zagreb 9-2

Neuer a suferit o căzătură urâtă și a avut nevoie de îngrijiri medicale. Totuși, a dus repriza la bun sfârșit, iar la pauză, când scorul era 3-0 pentru Bayern, a fost înlocuit cu Sven Ulreich.

"Neuer, ce faci?!", "Să nu te schimbi niciodată, Neuer", "Neuer e cel mai amuzant portar care a existat vreodată", au fost câteva dintre comentariile fanilor de pe rețelele sociale când au văzut momentul inedit de la Munchen. Totuși, legendarul goalkeeper al lui Bayern este recunoscut pentru astfel de ieșiri.

Bild scrie că schimbarea lui Neuer la pauză a fost o măsură de precauție după accidentarea din minutul 4. Vincent Kompany nu a dorit să riște și l-a trimis între buturi pe Ulreich, care a încasat două goluri în decurs de două minute - unul de la Petkovic (49'), altul de la Ogiwara (50').

• Bayern Munchen - Dinamo Zagreb s-a încheiat 9-2. Au marcat Harry Kane (19' - penalty, 57', 73' - penalty, 78' - penalty), Raphael Guerreiro (33'), Michael Olise (38', 61'), Leroy Sane (85'), Leon Goretzka (90+2'), respectiv Bruno Petkovic (49') și Takuya Ogiwara (50').