Catalanii au primit vizita ”bavarezilor” pe ”Estadi Olímpic Lluís Companys” miercuri seară, în etapa #3 din faza ligii din UEFA Champions League. La capătul celor 90 de minute, FC Barcelona a înregistrat toate cele trei puncte.

Oaia neagră din FC Barcelona - Bayern Munchen! L-au făcut praf și l-au notat cu 3: ”O rușine”

Raphinha a deschis scorul în minutul 1. Harry Kane a restabilit egalitatea în minutul 18, dar catalanii au turat imediat motoarele: Lewandowski a dus scorul la 2-1 (minutul 36), Raphinha a realizat ”dubla” în minutul 45, iar în actul secund a înregistrat hattrick-ul (minutul 56).

După meci, publicația GOAL l-a tras la răspundere pe Manuel Neuer, care a fost notat de englezi cu nota 3: ”O rușine în două goluri marcate de FC Barcelona. Cum a evoluat a fost teribil”, au punctat britanicii.

Manuel Neuer este cotat la 4 milioane de euro de site-urile de specialitate și se află la FC Bayern Munchen din iulie 2011. Până la finele actualei stagiuni mai are neamțul contract cu echipa bavareză.