PAOK Salonic ”coboară” în Europa League! Meci dramatic pentru Răzvan Lucescu

PAOK Salonic Razvan Lucescu Liga Campionilor Răzvan Lucescu / Foto: Imago Images
Data publicarii: Miercuri 14 August 2024, 01:44
Data actualizarii: Miercuri 14 August 2024, 01:44

PAOK Salonic, echipa pregătită de Răzvan Lucescu, a fost eliminată din turul trei preliminar al UEFA Champions League de Malmo, după o ”dublă” dramatică.

Cele două echipe au remizat în tur, scor 2-2, iar echipa lui Răzvan Lucescu era favorită clară înainte de returul de pe teren propriu. Doar că PAOK a fost eliminată dramatic de campioana Suediei.

PAOK Salonic, eliminată din Champions League

Campioana Greciei a condus cu 3-2 la pauză și avea prima șansă la calificarea în play-off. Malmo a dat lovitura în minutul 90+7 și a trimis meciul în prelungiri, acolo unde a mai reușit să marcheze și golul de 3-4, reușind să obțină calificarea în play-off-ul Champions League.

Acum, cei de la Malmo se pregătesc pentru meciul cu Sparta Praga, echipa care a eliminat FCSB în turul preliminat al Champions League, după 1-1 în tur și 2-3 în reutr.

După eliminarea din Champions League, PAOK Salonic va avea o misiune mai accesibilă pentru calificarea în grupele Europa League. Va juca împotriva învingătoarei dintre Shamrock Rovers (Irlanda) și Cejle (Slovenia). În tur a fost 1-0.

Și FCSB luptă pentru un loc în grupele Europa League

Dacă va trece de LASK Linz, FCSB va fi recompensată de UEFA cu 3,6 milioane de euro pentru accederea în grupele Europa League. O victorie în grupele competiției va fi remunerată cu peste 600.000 de euro, iar un egal cu 200.000 de euro.

Oricum, o eventuală calificare în grupele Europa League ar însemna o performanță remarcabilă pentru cei de la FCSB, având în vedere că, de când UEFA a înființat Conference League, a treia competiție europeană, nicio echipă din România nu a mai ajuns în UEL.