Presa din Cehia a reacționat după meciul Sparta Praga - FCSB: ”A început anost, fără energie, dar au fost emoții pe final!”

FCSB Champions League Sparta Praga Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 07 August 2024, 00:18
Data actualizarii: Miercuri 07 August 2024, 00:17

Sparta Praga - FCSB s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în prima manșă din turul trei preliminar din Champions Legue.

Ce a scris presa din Cehia după Sparta Praga - FCSB 1-1

Presa din Cehia nu a fost impresionată de prestația celor de la Sparta Praga din prima manșă cu FCSB, chiar dacă cehii au fost aproape de a face remontada.

Jurnaliștii cehi au remarcat că elevii lui Lars Friis au intrat în joc fără energie și au avut mari probleme în fața lui FCSB, un adversar mult mai puternic decât Shamrock Rovers, adversarul Spartei Praga din turul doi preliminar.

Sparta a fost departe de a fi la sută la sută, dar în cele din urmă a reușit să ajungă în poziția de a câștiga partida. Kaan Kairinen a marcat al doilea gol în prelungiri, dar a fost anulat pentru un fault.

Dacă meciul a avut un start anost, fără prea multă energie, s-a încheiat cu mari emoții. Sparta a fost aproape să întoarcă scorul. A marcat golul victoriei în prelungiri, Kaan Kairinen a trimis mingea în poartă și a fost o erupție de euforie pe stadion, care a fost slăbită de protestele jucătorilor români.

După ce a revăzut faza, arbitrul Rohit Saggi a observat o ușoară împingere a lui Martin Vitik asupraa lui Edjouma și a anulat golul. Dacă Sparta a avut o primă jumătate nici prea bună, nici prea slabă, în startul celei de-a doua reprize, au jucat mult sub nivelul obișnuit. Adversarii români au fost periculoși, așa cum Friis anticipa.

Sparta merge în retur cu un rezultat de egalitate, la fel ca în urmă cu un an cu Copenhaga. De această dată, nu mai joacă acasă, ci pe un teren ostil în București. Era clar că FCSB va fi un adversar mai puternic decât Shamrock Rovers”, au scris cehii.

VIDEO Rezumatul meciului Sparta Praga – FCSB 1-1