Presa din Cehia a reacționat imediat după FCSB - Sparta Praga 2-3: "Spartanii au scăpat de distrugerea iminentă"

FCSB Champions League Sparta Praga Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 14 August 2024, 00:22
Data actualizarii: Miercuri 14 August 2024, 00:22

FCSB a cedat în fața celor de la Sparta Praga, scor 2-3.

Campioana României a pierdut împotriva cehilor de la Sparta Praga, pe teren propriu, și poate uita de visul play-off-ului Champions League.

Veljko Birmancevic a deschis scorul în minutul 13, iar în minutul 28 avea să își treacă în cont o "dublă". Lukas Haraslin a înscris în minutul 37 și a dus-o pe campioana Cehiei cu un avantaj considerabil la vestiare.

Formația lui Charalambous și-a "dat cu reveneală" în repriza secundă, iar golurile marcate de Darius Olaru în minutul 60 și Malcom Edjouma în minutul 85 au ținut visele calificării în runda următoare vii pentru fanii roș-albaștri.

Presa din Cehia a reacționat după Paksi - Corvinul Hunedoara

Imediat după meci, publicația cehă iSport a tras o concluzie după ce Sparta Praga, cea mai titrată echipă din Cehia, și-a trecut în cont biletul către play-off-ul Ligii Campionilor, unde o vor întâlni pe Malmo din Suedia.

"FCSB - Sparta 2:3. Prima jumătate de vis a fost îndeplinită. Dramă la finalul meciului”, a titrat publicația isport.blesk.cz.

"Au fost momente nebune. Erau aproape să se înece într-un cazan cu treizeci de mii de oameni. Cu toate acestea, în cele din urmă, spartanii au scăpat de distrugerea iminentă. După o victorie cu 3-2 la București împotriva echipei FCSB (și un egal 1-1 în primul meci la Praga), ei se califică în play-off-urile Ligii Campionilor, unde se vor confrunta cu Malmö din Suedia. Au pus bazele succesului în prima repriză, când au marcat de trei ori, în timp ce în a doua s-au lăsat copleșiți. Dar nu zdrobiți", au notat jurnaliștii cehi.

Acum, FCSB va juca în play-off-ul UEFA Europa League împotriva austriecilor de la LASK Linz pentru un loc în grupele competiției. Dacă obiectivul lui Gigi Becali era accederea în grupele Champions League pentru a obține peste 21 de milioane de euro din partea forului european, acum finanțatorul campioanei trebuie să țintească o sumă de trei ori mai mică.

Dacă va trece de LASK Linz, FCSB va fi recompensată de UEFA cu 3,6 milioane de euro pentru accederea în grupele Europa League. O victorie în grupele competiției va fi remunerată cu peste 600.000 de euro, iar un egal cu 200.000 de euro.