Presa din Israel a reacționat imediat după FCSB - Maccabi Tel Aviv 1-1: "Realitatea este crudă!"

FCSB Champions League Maccabi Tel Aviv Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 24 Iulie 2024, 00:28
Data actualizarii: Miercuri 24 Iulie 2024, 00:34

După meciul de marți seara dintre FCSB și Maccabi Tel Aviv, terminat la egalitate, 1-1, presă israeliană s-a arătat extrem de critică față de evoluția echipei campioanei Israelului.

În ciuda rezultatului care le oferă încă o șansă în returul de pe teren propriu, jurnaliștii israelieni nu au ezitat să scoată în evidență slăbiciunile echipei lui Zarko Lazetic și să-și exprime îngrijorarea pentru viitorul european al formației.

O remiză "norocoasă"

Presa israeliană a recunoscut că FCSB a fost echipa superioară în teren și că trupa lui Becali a dominat meciul.

„Realitatea fotbalului israelian este crudă. Cât de crudă? În al doilea meci oficial al sezonului, Maccabi Tel Aviv a ajuns la un meci crucial - și a ieșit din el relativ nevătămat. Campionii naționali au terminat 1-1 în deplasare împotriva Stelei din România și vor juca în meciul de retur în peste opt zile, având încă soarta în propriile mâini”, a notat publicația sport5.co.il.

Problemele și absențele care afectează echipa

Un alt aspect criticat a fost starea echipei Maccabi Tel Aviv, care a fost marcată de absențe semnificative.

„A fost foarte crud pentru noul antrenor al Maccabi Tel Aviv, Žarko Lazetić. Echipa sa a fost destul de lipsită de strălucire, fără cinci jucători importanți care sunt acum cu echipa olimpică a Israelului, pregătindu-se pentru Jocurile Olimpice de la Paris. De asemenea, au lipsit și Sagiv Yehezkel, care a rămas în Israel pentru recuperare, și Felicio Milson, a cărui absență a fost influențată de interesul Stelei Roșii Belgrad.

Maccabi Tel Aviv nu a fost la înălțimea așteptărilor. Au început bine, dar s-au slăbit spre final, și ar fi putut primi un gol care i-ar fi lăsat cu o înfrângere. Ce le-ar putea aduce o îmbunătățire? Dan Bitton, care a intrat ca rezervă și a marcat un gol, Roy Mashpati, care a realizat câteva intervenții excelente – și faptul că soarta încă le este în mâini”, au adăugat jurnaliștii israelieni.

Returul dintre FCSB și Maccabi Tel Aviv este programat pentru 31 iulie, pe stadionul „Bozsik Arena” din Ungaria, de la ora 21:00.

FCSB - Maccabi Tel Aviv 1-1

Meciul a început cu un ritm alert, iar echipa din Israel a avut prima ocazie periculoasă încă din minutul 8, când Eran Zahavi a încercat un șut de la distanță, dar execuția sa a fost imprecisă.

FCSB a replicat prin Alex Băluță, care a fost activ în atac. În minutul 13, a încercat să trimită o pasă periculoasă în careu, dar balonul a fost interceptat. În minutul 16, Băluță a șutat spre poartă, dar portarul advers a respins.

Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 0-0, deși au existat ocazii de ambele părți. În minutul 48 al reprizei secunde, Maccabi a avut o oportunitate bună prin Avishay Cohen, dar acesta a trimis în plasa laterală. Alex Băluță a continuat să fie periculos, însă șutul său din minutul 51 a fost parat de Roi Mishpati.

În minutul 71, Maccabi a deschis scorul prin Dan Biton, care a profitat de o respingere în careu și a trimis mingea în poartă. FCSB a egalat rapid, în minutul 75, printr-o lovitură de cap a lui Joyskim Dawa, după o centrare din lovitură liberă a lui Darius Olaru.

Ultimele minute ale meciului au fost intense, cu FCSB în căutarea golului victoriei. În minutul 90+3, Olaru a trimis o centrare periculoasă, dar mingea a părăsit terenul. În minutul 90+6, Olaru a trimis din nou o centrare precisă, dar Musi nu a reușit să ajungă la timp la minge și partida s-a încheiat cu scorul de 1-1.