Mutu, desfiintat in Italia: "Cine se astepta ca Mutu sa decida meciul, a ramas dezamagit!"

Mutu, desfiintat in Italia: Cine se astepta ca Mutu sa decida meciul, a ramas dezamagit! Liga Campionilor

Adrian Mutu a primit note modeste in presa din Italia, in urma prestatiei avute, miercuri, 71 de minute, in meciul retur cu Sporting Lisabona, scor 1-1, rezultat care a promovat formatia sa in grupele Ligii Campionilor, dupa 2-2 in tur.

Site-ul fiorentinanews.com l-a notat pe Mutu cu 5,5, motivand: "A intrat putin si rar in actiune. Cine s-a asteptat ca Mutu sa «loveasca» si sa rezolve acest meci nu poate fi decat dezamagit".

Aceeasi nota i-a fost acordata lui Mutu si de violanews.com. "Mutu a fost departe de cea mai buna forma a sa si nu a mai gasit poarta adversa. S-a zbatut, iar fanii sai l-au aplaudat, pentru a-l incuraja in momentele dificile pentru el", noteaza site-ul mentionat.

Tot 5,5 a primit Mutu si din partea publicatiilor La Gazetta dello Sport, La Nazione si La Repubblica.

Pe site-ul fiorentina.it se arata ca media obtinuta de Mutu in urma notelor acordate de sapte publicatii este 5,75, situandu-se in partea de mijloc a clasamentului realizat cu ceilalti jucatori ai Fiorentinei, la meciul de miercuri, cu Sporting Lisabona.

Agentia Ansa a scris ca atacul Fiorentinei a suferit, mai ales in prima repriza (cand gazdele nu au reusit nici un sut pe spatiul portii), pentru ca Mutu si Gilardino nu au fost alimentati cu prea multe mingi si au fost anihilati de fundasii adversi.

Fiorentina s-a calificat, miercuri, in grupele Ligii Campionilor, dupa ce a terminat la egalitate, scor 1-1 (in tur, 2-2), pe teren propriu, cu formatia portugheza Sporting Lisabona, in play-off-ul competitiei.