Istvan Kovacs a fost ajutat la cele două linii de conaționalii Mihai Marica și George Neacșu, în timp ce al patrulea oficial a fost desemnat Marcel Bîrsan. În camera VAR s-au aflat olandezii Pol van Boekel și Erwin Blank.

Prestație "bună" a lui Istvan Kovacs în Real Madrid - Borussia Dortmund

În reeditarea finalei Champions League din sezonul trecut, Borussia Dortmund a condus cu 2-0 la pauză după golurile lui Malen și Gittens, însă Real Madrid a reușit o nouă revenire spectaculoasă și s-a impus cu 5 goluri marcate în ultima jumătate de oră. Pentru echipa lui Carlo Ancelotti au înscris Rudiger, Vinicius (triplă) și Lucas Vazquez.

Presa din Spania a apreciat prestația lui Istvan Kovacs drept "bună", remarcând însă că arbitrul din Carei nu a avut parte de multe momente dificile pe Santiago Bernabeu. Singurul moment controversat s-a petrecut în minutul 62, când golul de 2-2 al lui Vinicius a fost inițial anulat de asistentul Neacșu, care a ridicat fanionul pentru ofsaid, însă reușita a fost validată după intervenția VAR.

"Meciul a fost lipsit de evenimente majore sau de erori grave. Istvan Kovacs a arătat doar un cartonaș galben la bucuria lui Vinicius de la al patrulea gol al lui Real, după ce brazilianul și-a dat jos tricoul. Totuși, anterior i-ar fi putut sancționa pe Mendy pentru un fault asupra lui Nmecha și pe Vinicius pentru o intervenție dură asupra lui Brandt.

VAR-ul a ajutat la al doilea gol marcat de Real Madrid, având în vedere că nu a fost vorba de un ofsaid la Mbappe. Istvan Kovacs a luat o decizie corectă în minutul 66 când nu a acordat penalty la intervenția lui Gross asupra lui Mbappe.

Prestația lui Kovacs, bună", a scris La Galerna, publicație din Spania care scrie despre Real Madrid.

Pentru Istvan Kovacs (40 de ani) a fost primul meci din acest sezon arbitrat în faza principală din Champions League.