Malen (minutul 30) și Gittens (minutul 34) au înscris pentru Borussia Dortmund în prima repriză, dar Rudiger (minutul 60), Vinicius (minutele 63, 86 și 90+3) și Lucas Vazquez (minutul 83) i-au adus victoria lui Real Madrid.

Ce au scris nemții despre decizia lui Istvan Kovacs la golul prin care Real Madrid a egalat

În minutul 63, la golul prin care madrilenii au restabilit egalitatea, s-a produs cea mai controversată fază a partidei. Luka Modric l-a găsit cu o pasă în interiorul careului pe Kylian Mbappe. Balonul a fost deviat la Vinicius, care a reușit să îl învingă pe Kobel.

Inițial, Istvan Kovacs a fluierat ofsaid la pasa lui Mbappe pentru Vinicius. Totuși, arbitrul a fost chemat la VAR, unde s-a convins că cel care a trimis balonul la picioarele lui Vinicius Junior a fost, de fapt, Schlotterbeck.

Nemții au reacționat imediat după decizia centralului român.

Mingea este în plasă și este 2-2. După o pasă în profunzime a lui Modric pentru Mbappe, care este în duel cu Schlotterbeck, jucătorul lui Dortmund trimite greșit pe lângă Kobel.

Vinicius este în locul potrivit și trimite în poartă, dar trebuie să se oprească din sărbătorit. Este ofsaid. VAR-ul intervine. Reluările au arătat repede că Mbappe nu a fost în ofsaid în momentul pasei lui Modric. Sule a reușit să îl țină în joc”, au scris cei de la Kicker.