FOTO ȘI VIDEO Real Madrid a făcut scor în deplasare, Borussia Dortmund a fost umilită! Diferență imensă între finalistele Champions League

Real Madrid Borussia Dortmund Brahim Diaz edin terzic finala champions league Liga Campionilor
Data publicarii: Duminica 12 Mai 2024, 09:58
Data actualizarii: Duminica 12 Mai 2024, 10:06

Marea finală de pe Wembley se va juca pe data de 1 iunie.

Real Madrid și Borussia Dortmund vor lupta pe 1 iunie, pe legendarul Wembley, pentru trofeul Champions League, dar în campionatele interne diferența de performanțe între cele două finaliste este una imensă.

Granada - Real Madrid 0-4 în La Liga

Real Madrid a învins-o sâmbătă seara, în deplasare, scor 4-0, pe Granada, în etapa a 35-a din La Liga.

Real s-a impus pe stadionul Nuevo Los Carmenes fără să forţeze, subliniază news.ro. Fran Garcia a deschis scorul destul de târziu, în minutul 38, iar Arda Guler a majorat diferenţa în minutul 45+2.

Repriza secundă a adus o dublă a lui Brahim Diaz, în minutele 49 şi 58, şi Real Madrid, deja campioană în Spania, a ajuns la 90 de puncte în clasament.

Mainz - Borussia Dortmund 3-0 în Bundesliga

Borussia Dortmund, în schimb, a pierdut, tot sâmbătă seara, în deplasare, scor 0-3, meciul din etapa a 33-a a Bundesligii, disputat în compania echipei FSV Mainz.

Cu gândul la finala Ligii Campionilor, antrenorul Edin Terzic i-a lăsat în afara lotului pe Mats Hummels, Marcel Sabitzer, Niclas Fullkrug, Adeyemi şi Kobel, iar Borussia a fost surclasată la Mainz, gazdele fiind devastatoare în prima jumătate de oră a meciului de pe Mewa Arena.

Astfel, după ce Amiri a trimis în bară, în minutul 8, Leandro Barreiro a deschis scorul patru minute mai târziu. În minutul 19, sud-coreeanul Jae-sung Lee a majorat avantajul gazdelor, iar acelaşi jucător înscris pentru 3-0 în minutul 23. Barreiro a trecut pe lângă al patrulea gol pentru echipa sa în minutul 35, apoi jocul s-a echilibrat.

În partea secundă gazdele nu au mai eficacitatea din prima repriză, ocaziile au lipsit, dar Mainz s-a impus cu 3-0 şi a trecut pe locul 15, cu 32 de puncte.

Borussia Dortmund este abia pe locul 5 în Bundesliga, cu 60 de puncte.

Paradoxul Borussia Dortmund: primește de două ori mai mulți bani dacă PIERDE finala Champions League cu Real Madrid decât dacă ar câștiga trofeul!

Bild scrie despre paradoxul echipei germane: Borussia primește mai mulți bani dacă pierde marea finală, nu dacă o câștigă!

Clubul din Dortmund ar primi cu 20 de milioane de euro în plus dacă ar pierde. Motivul?

În cazul în care Real Madrid ar deveni campioana Europei, ar trebui să plătească 25 de milioane de euro din bonusurile convenite în momentul transferului lui Jude Bellingham, care a costat 103 milioane de euro în vara anului trecut.

La acestea s-ar adăuga un premiu de aproximativ 15 milioane de euro acordat de UEFA echipei învinse.

Dacă, în schimb, Hummels și colegii săi ar câștiga titlul, ar primi ”doar” cele 20 de milioane de euro alocate de UEFA învingătorilor, dar nu ar primi, evident, și bonusul pentru Bellingham.

O situație ciudată, care însă cu siguranță nu o va împiedica pe Borussia Dortmund să caute o performanță istorică precum cea din 1997, când favorita Juventus a pierdut în marea finală cu 1-3.