VIDEO Real Madrid = UEFA Champions League! Revenire ireală cu Liverpool, de la 0-2 la 5-2

Real Madrid Anfield Road Champions League Liverpool Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 22 Februarie 2023, 00:20
Data actualizarii: Miercuri 22 Februarie 2023, 00:21

Real Madrid a câștigat categoric primul meci din optimile UEFA Champions League cu Liverpool, 5-2.

Real Madrid s-a deplasat pe terenul lui Liverpool în prima manșă din optimile UEFA Champios League. Meciul a început cum nu se putea mai prost pentru elevii lui Carlo Ancelotti. În minutul 14 gazdele aveau deja 2-0, grație golurilor înscrise de Darwin Nunez și Mohamed Salah.

Real Madrid, revenire spectaculoasă pe Anfield

Însă madrilenii și-au revenit rapid, iar la pauză scorul era deja 2-2. Vinicius l-a învins în două rânduri pe Alisson Becker. Prima dată cu un șut excelent, ca peste 15 minute să profite de greșeala portarului brazilian și să anunțe o revenire istorică pentru „Los Blancos”.

Real Madrid și-a continuat forma bună și în repriza a doua. „Cormoranii” au fost total nepregătiți la lovitura liberă executată de Luka Modric, iar Eder Militao a făcut 3-2 în minutul 47, cu o lovitură de cap.

Apoi a ieșit la rampă Karim Benzema. La primul gol a fost ajutat de Joe Gomez, care și-a deviat nefericit mingea în poartă. Însă al doilea gol avea să fie unul de autor. Lansat perfect de Vinicius, atacantul francez a ridiculizat întreaga apărare a lui Liverpool și și-a trecut în cont ultima reușită a serii.