Record stabilit de FCSB în turul doi preliminar al Ligii Campionilor! PAOK-ul Răzvan Lucescu, abia pe locul patru!

FCSB Champions League Maccabi Tel Aviv PAOK Salonic Razvan Lucescu Liga Campionilor FCSB - Maccabi Tel Aviv (23 iulie 2024) / Sursă: Sport Pictures
Data publicarii: Vineri 26 Iulie 2024, 18:52
Data actualizarii: Vineri 26 Iulie 2024, 19:15

FCSB și Maccabi Tel Aviv au terminat la egalitate, scor 1-1.

Meciul a fost disputat pe stadionul "Steaua" din Ghencea, în turul doi preliminar al Ligii Campionilor.

Record stabilit de formația lui Gigi Becali

Meciul serii pentru fanii români de pretutindeni a fost urmărit din tribunele arenei din cartierul Ghencea de 26.235 de spectatori, cea mai mare audiență dintre toate partidele disputate în cadrul UCL la mijlocul acestei săptămâni, anunță Football Meets Data.

Pe locul al doilea în acest top s-au situat suedezii de la Malmo, cu un număr impresionanat de 18.432 de spectatori în tribune pentru meciul cu formația Klaksvik din Insulele Feroe. Pe locul trei s-a clasat Ferencvaros, cu 16.231 de fani prezenți la meciul cu formația galeză The New Saints FC.

FCSB a depășit-o pe PAOK a lui Răzvan Lucescu

PAOK Salonic, echipă a cărui cârmă stă antrenorul român Răzvan Lucescu, s-a clasat pe locul al patrulea în topul audiențelor, cu 16.135 de persoane prezente la meciul cu formația Borac din Bosnia și Herțegovina.

FCSB - Maccabi Tel Aviv 1-1

Meciul a început cu un ritm alert, iar echipa din Israel a avut prima ocazie periculoasă încă din minutul 8, când Eran Zahavi a încercat un șut de la distanță, dar execuția sa a fost imprecisă.

FCSB a replicat prin Alex Băluță, care a fost activ în atac. În minutul 13, a încercat să trimită o pasă periculoasă în careu, dar balonul a fost interceptat. În minutul 16, Băluță a șutat spre poartă, dar portarul advers a respins.

Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 0-0, deși au existat ocazii de ambele părți. În minutul 48 al reprizei secunde, Maccabi a avut o oportunitate bună prin Avishay Cohen, dar acesta a trimis în plasa laterală. Alex Băluță a continuat să fie periculos, însă șutul său din minutul 51 a fost parat de Roi Mishpati.

În minutul 71, Maccabi a deschis scorul prin Dan Biton, care a profitat de o respingere în careu și a trimis mingea în poartă. FCSB a egalat rapid, în minutul 75, printr-o lovitură de cap a lui Joyskim Dawa, după o centrare din lovitură liberă a lui Darius Olaru.

Ultimele minute ale meciului au fost intense, cu FCSB în căutarea golului victoriei. În minutul 90+3, Olaru a trimis o centrare periculoasă, dar mingea a părăsit terenul. În minutul 90+6, Olaru a trimis din nou o centrare precisă, dar Musi nu a reușit să ajungă la timp la minge și partida s-a încheiat cu scorul de 1-1.