Regretul lui Panduru după FCSB - Sparta Praga 2-3

Basarab Panduru FCSB Sparta Praga Liga Campionilor Basarab Panduru / Foto: Gabi Chirea (Sport.ro)
Data publicarii: Miercuri 14 August 2024, 00:34
Data actualizarii: Miercuri 14 August 2024, 00:52

FCSB a fost eliminată de Sparta Praga, scor 1-1 / 2-3 în dubla din turul III preliminar din cadrul Ligii Campionilor.

Un joc foarte bun în meciul din deplasare (1-1) a fost urmat de o primă repriză dezastruoasă a celor de la FCSB în Ghencea, marți seara, în returul transmis în direct de VOYO și Sport.ro.

Chiar dacă în actul secund elevii lui Elias Charalambous au declanșat cursa de urmărire și au intensificat atacurile la poarta cehilor, totul a fost în van. Roș-albaștrii conduși excelent de Olaru și Edjouma au revenit de la 0-3 la 2-3, însă speranțele de a duce meciul în prelungiri au fost anulate de o defensivă agresivă a cehilor pe final de meci.

• Basarab Panduru / Foto: Gabi Chirea (Sport.ro)

Regretul lui Panduru după FCSB - Sparta Praga 2-3. "Rămâi cu un gust așa..."

Fost mare mijlocaș al Stelei, Basarab Panduru și-a exprimat marele regret la finalul partidei de marți seară. Acum expert la Prima Sport, Panduru și-a argumentat discursul.

"După meciul tur te gândeai că dacă FCSB va juca cum a jucat în acel meci au şansă. Sparta e mult mai bună valoric, dacă reglează 2-3 chestii joacă cum vrea ea. Ei nu au mai putut fizic... nu mă aşteptam. Rămâi cu un gust aşa... Parcă FCSB merita mai mult acum când vezi.

Mie altceva mi se pare că trebuie să învâţăm din seara asta, campioana trebuie să bage bani, să vina jucători buni, eu am mai zis-o avem şanse mari să ajungem în grupe, nu sunt balauri, chiar dacă par... nu sunt. Eu am mai zis-o. Trebuie să îţi faci echipă şi să joci", a declarat Basarab Panduru, potrivit Prima Sport.

FCSB vs LASK Linz în play-off-ul Europa League

Campioana României va continua în play-off-ul Europa League, în care va înfrunta formaţia austriacă LASK Linz. FCSB va juca primul meci în deplasare, pe 22 august, iar manşa secundă la Bucureşti, pe 29 august.

FCSB are prezenţa asigurată în grupele Conference League dacă va fi eliminată de LASK.

FCSB - Sparta Praga 2-3 (0-3)

• Au marcat: Darius Olaru (60), Malcom Edjouma (85), respectiv Veljko Birmancevic (13, 28 - penalty), Lukas Haraslin (37).