Revenire importantă la FCSB, înaintea returului cu Maccabi Tel Aviv! Anunț în cazul mijlocașului

Data publicarii: Miercuri 24 Iulie 2024, 23:41
Data actualizarii: Miercuri 24 Iulie 2024, 23:41

FCSB poate contabiliza o revenire importantă înaintea returului cu Maccabi Tel Aviv.

FCSB e la începutul unui sezon în care vrea calificarea în grupele Ligii Campionilor și cucerirea unui nou titlu în Superliga României. Bucureștenii speră să treacă, până la urmă, de Maccabi Tel Aviv, chiar dacă în tur, în Ghencea, scorul a fost egal, 1-1. Returul va avea loc în Ungaria.

Campioana României are de tras pentru a avea tot lotul valid, echipa medicală trebuie să își facă treaba, pentru că la partida de marți seară Adrian Șut a ieșit accidentat de pe teren.

Adrian Șut, șanse mari să fie pe teren în returul Maccabi Tel Aviv - FCSB

Mijlocașul a acuzat probleme medicale în a doua repriză a meciului cu Maccabi Tel Aviv, în minutul 61. S-a grăbit să ajungă la o minge de la mijlocul terenului care tocmai fusese respinsă de Joris van Overeem.

Șut s-a ciocnit de adversar, care era deja căzut pe gazon, iar mijlocașul a suferit o accidentare la piciorul drept, în zona gleznei. Fotbalistul campioanei României a fost înlocuit cu Malcom Edjouma, în minutul 65.

Mihai Stoica, anunț în cazul accidentării lui Adrian Șut

La o zi după meci, Mihai Stoica a declarat că nu e deloc gravă accidentarea mijlocașului și că sunt șanse să fie apt pentru returul cu Maccabi Tel Aviv de la Budapesta.

”Sperăm să poată juca la retur. Nu are ceva grav care să-l ţină mult. Vorbim despre scara durerii, 4 din 10. E gleznă, într-o săptămână se poate face.

Şi noi am avut un handicap din punctul ăsta de vedere. S-a văzut cu Cluj şi Slobozia că nu au fost jucătorii noştri bine”, a declarat Mihai Stoica, la Prima Sport.

Cotat la 2,7 milioane de euro de site-urile de specialitate, mijlocașul central a strâns 137 de meciuri în tricoul FCSB-ului, reușind să marcheze 11 goluri și să ofere șase pase decisive.

FCSB, remiză în turul dublei cu Maccabi Tel Aviv, scor 1-1

Partida din Ghencea a început cu un ritm alert, iar echipa din Israel a avut prima ocazie periculoasă încă din minutul 8, când Eran Zahavi a încercat un șut de la distanță, dar execuția sa a fost imprecisă.

FCSB a replicat prin Alex Băluță, care a fost activ în atac. În minutul 13, a încercat să trimită o pasă periculoasă în careu, dar balonul a fost interceptat. În minutul 16, Băluță a șutat spre poartă, dar portarul advers a respins.

Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 0-0, deși au existat ocazii de ambele părți. În minutul 48 al reprizei secunde, Maccabi a avut o oportunitate bună prin Avishay Cohen, dar acesta a trimis în plasa laterală. Alex Băluță a continuat să fie periculos, însă șutul său din minutul 51 a fost parat de Roi Mishpati.

Joyskim Dawa a marcat în FCSB - Maccabi Tel Aviv

În minutul 71, Maccabi a deschis scorul prin Dan Biton, care a profitat de o respingere în careu și a trimis mingea în poartă. FCSB a egalat rapid, în minutul 75, printr-o lovitură de cap a lui Joyskim Dawa, după o centrare din lovitură liberă a lui Darius Olaru.

Ultimele minute ale meciului au fost intense, cu FCSB în căutarea golului victoriei. În minutul 90+3, Olaru a trimis o centrare periculoasă, dar mingea a părăsit terenul. În minutul 90+6, Olaru a trimis din nou o centrare precisă, dar Musi nu a reușit să ajungă la timp la minge și partida s-a încheiat cu scorul de 1-1.