VIDEO EXCLUSIV Sparta Praga - FCSB 1-1 | Final dramatic! Roș-albaștrii, la 90 de minute de calificarea în play-off-ul Champions League

Sparta Praga - FCSB FCSB Sparta Praga uefa champions league Voyo Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 06 August 2024, 22:58
Data actualizarii: Marti 06 August 2024, 23:07

Partida dintre Sparta Praga și FCSB s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, iar calificarea în play-off-ul Champions League se va decide în returul care se va disputa peste o săptămână la București.

După o primă repriză încheiată la egalitate, în care Adrian Șut a irosit o ocazie imensă după ce Adrian Șut nu a reușit să înscrie cu poarta goală, Alex Băluță a avut și el o ocazie mare de gol în minutul 60, după o gafă a portarului Vindahl, însă extrema roș-albaștrilor nu a reușit să înscrie.

FCSB a deschis scorul în minutul 51, după o centrare perfectă a lui Darius Olaru și o reluare cu capul a lui Joyskim Dawa, care va rata returul din cauza cartonașelor galbene acumulate.

Finalul meciului a fost incendiar. Gazdele au restabilit egalitatea prin Olatunji, tot la o fază fixă. În al doilea minut al prelungirilor, Olatunji a nimerit bara, iar cu câteva minute înainte de final, cehii au avut și un gol anulat.

Sparta Praga - FCSB 1-1

Min. 90+9: Final de meci!

Min. 90+3: Gol anulat pentru Sparta Praga! Edjouma încearcă să respingă cu capul din interiorul careului, iar Kairinen înscrie în poarta lui Târnovanu. Golul este anulat pentru un fault în atac.

Min. 90+2: Ocazie Sparta Praga! Birmancevic trimite la poarta roș-albaștrilor din lovitură liberă, dar nimerește bara.

Min. 78: GOOOOOL SPARTA PRAGA! La un corner executat la poarta lui Târnovanu, Olatunji înscrie cu capul.

Min. 61: GOOOOOL FCSB! Darius Olaru centrează din corner, Dawa apare bine în fața porții și trimite cu capul în poarta cehilor.

Min. 60: Ocazie FCSB! Vindahl greșește o pasă și trimite direct la picioarele lui Alex Băluță, dar fotbalistul lui FCSB trimite în plasa laterală.

Min. 52: Ocazie FCSB! Băluță primește balonul în careul advers, dar se complică și faza se încheie cu o centrare a lui Darius Olaru respinsă de gazde.

Min. 50: Ocazie FCSB! Darius Olaru centrează în careul cehilor, Baeten deviază spre poartă, dar Vindahl reușește să respingă.

Min. 45+2: Ocazie FCSB! Olaru centrează bine din corner, dar defensiva cehilor reușește să respingă.

Min. 42: Ocazie Sparta Praga! Sorensen este lăsat liber în careul lui FCSB și trimite cu capul peste poartă.

Min. 40: Ocazie FCSB! Popa pătrunde în careu și șutează la poarta cehilor, dar Vindahl respinge.

Min. 38: Ocazie Sparta Praga! Ngezana trimite slab spre Târnovanu, atacantul lui Sparta Praga încearcă să ajungă balonul, dar portarul roș-albaștrilor reușește să rezolve faza.

Min. 35: Ocazie Sparta Praga! Crețu respinge greșit un balon din interiorul careului, mingea ajunge la Haraslin care șutează peste poartă.

Min. 22: Ocazie FCSB! Un șut al lui Daniel Popa este respins, iar balonul ajunge la David Miculescu, acesta șutează din careu, dar mingea trece peste poartă.

Min. 20: Ocazie Sparta Praga! Un balon respins ajunge la Laci în afara careului, acesta șutează, dar balonul trece pe lângă poarta roș-albaștrilor.

Min. 19: Ocazie Sparta Praga! Haraslin încearcă poarta din lovitură liberă, dar Popa respinge în aut.

Min. 10: Ocazie FCSB! Șut primește mingea la marginea careului, trece de portarul cehilor și trimite pe lângă poartă.

Min. 5: Ocazie FCSB! Miculescu îl găsește în careu pe Băluță, dar acesta șutează în diagonală pe lângă poartă.

Min. 2: Darius Olaru centrează din corner, balonul este deviat și traversează careul gazdelor.

Min. 1: Începe meciul!

Sparta Praga: Vindahl – Vitik, Ross, Sorensen – Preciado, Laci, Kairinen, Rynes – Birmancevic, Kuchta, Haraslin

Rezerve: Vorel, Surovcik, Imanol, Solbakken, Olatunji, Pavelka, Tuci, Danek, Sadilek, Pesek, Wiesner, Krasniqi

FCSB: Târnovanu – Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic – Șut, Lixandru – Băluță, Olaru, Miculescu – Popa

Rezerve: Vlad, Haruț, Kiki, Ștefănescu, Edjouma, Antwi, Chiricheș, Baeten, Alhassan, Luis Phelipe

Formația dirijată de Elias Charalambous a trecut la limită de Maccabi Tel Aviv, 2-1 la general, după ce în tur, pe stadionul ”Steaua” din Ghencea, cele două echipe au remizat 1-1. În retur, FCSB s-a impus cu 1-0.

Sparta Praga - FCSB e marți, de la ora 21:00, exclusiv pe VOYO | Campioana are meci greu în turul 3 preliminar UCL

De cealaltă parte, Sparta Praga a spulberat-o pe Shamrock Rovers în turul 2 preliminar UCL cu 6-2. ”A walk in the park” pentru cehi, care se pregătesc acum intensiv de confruntarea cu campioana României.

FCSB și Sparta Praga s-au întâlnit ultima dată în 2016, tot în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor. Atunci, gruparea roș-albastră a avansat în play-off după ce s-a impus cu 3-1 la general.

În campionat, FCSB a obținut până acum două rezultate de egalitate (1-1 vs. ”U” Cluj) și (2-2 vs. Unirea Slobozia), dar și o înfrângere (0-2 vs. Oțelul Galați).

Cehii, pe de altă parte, au avut un start mult mai bun decât al roș-albaștrilor în campionat. Sparta Praga și-a câștigat ambele etape până în clipa de față și se situează în vârful clasamentului (2-1 vs. Pardubice, 4-1 vs. Teplice).