Fenerbahce Jose Mourinho Lugano Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 24 Iulie 2024, 00:00
Data actualizarii: Miercuri 24 Iulie 2024, 00:04

Jose Mourinho a debutat pe banca lui Fenerbahce în meciul cu Lugano din turul doi preliminar din Champions League.

Fenerbahce s-a impus la limită pe terenul elvețienilor de la Lugano, scor 4-3.

Jose Mourinho a debutat la Fenerbahce! Echipa sa s-a impus cu 4-3 în fața lui Lugano

Lugano a deschis scorul după doar patru minute prin Ayman El Wafi, care l-a învins cu capul pe Dominik Livakovic, dar Fenerbahce a restabilit egalitatea în prelungirile primei reprize prin Edin Dzeko, care a înscris de la 11 metri.

Bosniacul a punctat și imediat după reluarea partidei cu un șut cu dreptul din interiorul careului, iar Fenerbahce a trecut în avantaj. Gazdele au egalat prin reușita lui Uran Bislimi din minutul 64, dar trei minute mai târziu, Edin Dzeko a reușit ”hat-trick-ul”. După o pasă greșită în defensiva lui Lugano, jucătorii lui Fenerbahce au recuperat, balonul a ajuns la Dzeko în careu, iar bosniacul l-a învins pe Amir Saipi.

Ferdi Kadioglu a marcat pentru 4-2 în minutul 74 cu o execuție superbă din afara careului, însă Milton Valenzuela a stabilit scorul final în prelungiri, cu un șut frumos, fără șansă pentru Dominik Livakovic.

• Returul dintre Fenerbahce și Lugano este programat pe 30 iulie.

Jose Mourinho a reacționat la finalul meciului și s-a arătat dezamăgit de evoluția echipei sale. De altfel, tehnicianul a fost revoltat de faptul că suprafața de joc de pe stadionul Stockhorn Arena este artificială.

Am primit trei goluri, nu mi-a plăcut deloc. Am primit un gol la o fază fixă, nu îmi place.

Nu am vrut să vorbesc despre asta înaintea meciului, dar este inacceptabil să joci în Champions League pe un asemenea teren.

Ne-am gândit doar la acest meci, am arătat motivație. Când Ferdi Kadioglu a intrat în joc, am avut un joc mai dinamic în ofensivă. Este un jucător de nivel înalt”, a spus Jose Mourinho.