"Trebuie să jucăm cu ce avem în pantaloni". Kylian Mbappe, mesaj războinic după înfrângerea cu Bayern Munchen

Trebuie să jucăm cu ce avem în pantaloni . Kylian Mbappe, mesaj războinic după înfrângerea cu Bayern Munchen Liga Campionilor

Paris Saint-Germain a fost învinsă de Bayern Munchen cu scorul de 1-0, pe Parc des Princes, în prima manşă a optimilor de finală din Champions League.

Recuperat la limită pentru duelul cu Bayern Munchen, Kylian Mbappe a declarat că PSG nu renunță la lupta pentru calificarea în sferturile de finală din Champions League.

"Am pierdut cu 1-0, nu mai este avantajul golului din deplasare. Dacă ne vom face jocul ofensiv, vom reuși să marcăm și să restabilim egalitatea. Apoi, trebuie să jucăm cu ce avem în pantaloni pentru a întoarce soarta calificării. Doar împreună vom reuși. Nu ne dăm bătuți, încă avem șansa noastră.

Avem acest dezavantaj, dar am văzut că suntem capabili să-i punem în dificultate. Este important să fim sănătoși, vom merge la Munchen să ne calificăm.

Nu ar fi trebuit să joc, dar a fost genul de meci la care nu poți să stai deoaprte. Prima oră, pe banca de rezerve, a fost foarte dificilă. Acum o să continui recuperarea pentru a fi la un nivel cât mai ridicat", a declarat Kylian Mbappe după insuccesul cu Bayern Munchen.

PSG - Bayern Munchen 1-0, în turul optimilor Champions League 2023

Bavarezii au făcut diferenţa prin golul înscris de francezul Kingsley Coman, un produs al academiei lui PSG, cu un şut din careu, o vină la gol având şi portarul Gianluigi Donnarumma, care a lăsat mingea să treacă pe sub el (minutul 53). Coman a marcat la meciul cu numărul 50 în Champions League.

Bayern Munchen a dominat cea mai mare parte a jocului şi a mai avut ocazii bune prin Kimmich şi Choupo-Moting, dar Gianluigi Donnarumma a avut o serie de intervenții salvatoare, respingând în bară şutul camerunezului.

PSG, care la pauză nu avea niciun şut pe poartă, a reuşit un forcing pe finalul partidei, însă golul marcat de Kylian Mbappe (minutul 82) a fost anulat pentru offsaid la Nuno Mendes. Starul francez a avut o ocazie bună şi în minutul 74, însă nu a reuşit să îl învingă pe Sommer. Manşa secundă va avea loc la Munchen, pe 8 martie.