SPECIAL Trei concluzii după Maccabi - FCSB: remarcații, marea dezamăgire și plusul din final

maccabi tel aviv - fcsb concluzii FCSB Liga Campionilor Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 01 August 2024, 08:25
Data actualizarii: Joi 01 August 2024, 08:24

FCSB a obținut, miercuri seară, la Budapesta, o calificare meritată în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor după 1-0 cu Maccabi Tel Aviv.

Au fost 90 de minute controlate în mare parte de campioana României, dar și un meci decis de schimbările inspirate efectuate de Gigi Becali la pauză și unul în care roș-albaștrii au arătat că se pot descurca și fără liderul Olaru.

Ce rămâne după performanța din Ungaria?

Phelipe și Baeten au adus lumina

Prima repriză a stat sub semnul echilibrului și al luptei dure de la mijlocul terenului, israelienii arătând, la fel ca în meciul tur, o organizare bună de joc și...cam atât. Olaru a fost liderul ofensivei, l-a servit bine pe Miculescu (minutul 6), dar vârful a ratat ținta. Momentele bune au continuat, FCSB a încercat să pună o presiune constantă la poarta adversarului, însă nu a materializat nici prin Ștefănescu (25), ninci prin Olaru (37).

La pauză s-a renunțat la Băluță și Ștefănescu, ambii sub standarde în prima parte a meciului, iar eroii s-au dovedit până la urmă Luis Phelipe și Baeten. Intrați cu un tonus superior celor pe care i-au înlocuit, mijlocașii laterali au adus prospețimea așteptată și au stat, practic, la baza calificării. Brazilianul a fost cel care a luminat jocul, mai întâi a ratat o ocazie (60) când nu a nimerit mingea la centrarea lui Baeten, apoi a centrat bine pentru Popa (78) pentru ca pe final să ofere o pasă excelentă aceluiași Popa înainte ca acesta să-l servească ideal pe Baeten.

Dacă Phelipe a ieșit în evidență prin jocul curat și atitudinea bună, Baeten a intrat ceva mai greu în joc, dar, odată pornit, nu s-a mai oprit din a face lucruri bune. Și-a hărțuit adversarul direct, iar golul a venit pentru a completa o evoluție bună și a-i oferi un start excelent al aventurii la FCSB.

Dezamăgirea numită Ștefănescu

La polul opus celor doi se află Marius Ștefănescu, fotbalistul pe care Gigi Becali l-a transformat mai întâi în noul Florinel Coman, apoi l-a criticat dur. Iar miercuri seară atacantul adus de la Sepsi OSK pentru 1.3 milioane de euro a căzut un examen foarte important.

În genul de meci în care se așteptau multe de la el, Ștefănescu a început foarte modest, devenind capăt de linie în majoritatea momentelor în care s-a implicat activ în jocul echipei sale. A pierdut excesiv de multe baloane în prima parte a reprizei, nu a reușit să-l destabilizeze pe Davidzada și a părut că nu are nivelul de încredere necesar pentru a lua fazele pe cont propriu și a le finaliza.

A avut un singur moment bun în minutul 25, când și-a eliberat piciorul stâng pentru ca șutul să-i fie blocat de Mishpati, iar schimbarea sa la pauză a venit logic, pe fondul unui randament slab al noii vedete a FCSB-ului. Cu Baeten în formă, cu Băluță o soluție în dreapta, postul de titular nu-i mai e asigurat în ciuda unui start bun în Supercupa României cu Corvinul.

Se poate fără Olaru

Cu linia defensivă excelentă pe toată durata meciului, cu Șut și Lixandru în nota obișnuită, adică foarte buni, Darius Olaru a avut multă libertate de exprimare și a fost omul care a legat jocul în prima repriză. El a recuperat, a dat startul presingului, a încercat și poarta de la distanță, dar o problemă fizică l-a împiedicat să joace mai mult de 63 de minute.

Rămasă fără liderul incontestabil, echipa a reacționat foarte bine, cu Baba Alhassan preluând rolul lui Darius. În ciuda unui jucător de profil ceva mai defensiv în fața lui Olaru și Șut, jocul ofensiv nu a avut de suferit, ba chiar israelienii au avut de suferit pe zonă centrală.

Pe lângă calificarea propriu-zisă, unul dintre plusurile serii la FCSB e faptul că a demonstrat că poate juca un fotbal bun și fără busola de la mijlocul terenului, ultima jumătate de oră aducând atât golul izbăvitor, cât și alte două ocazii importante.

• Fotografii: Sport Pictures