Triumful lui Real Madrid, norocul lui FCSB! De ce adversar a scăpat echipa lui Gigi Becali în Champions League

FCSB Champions League Real Madrid Liga Campionilor
Data publicarii: Duminica 02 Iunie 2024, 08:16
Data actualizarii: Duminica 02 Iunie 2024, 08:16

Deși s-a chinuit în prima repriză în finala cu Borussia Dortmund, Real Madrid a reușit să se ridice la înălțimea renumelui său și s-a impus cu scorul de 2-0, câștigând trofeul Champions League pentru a 15-a oară în istoria clubului.

Prima parte a meciului le-a aparținut nemților, care au ratat din toate pozițiile, însă formația pregătită de Carlo Ancelotti a dominat repriza secundă și a punctat de două ori, mai întâi prin Dani Carvajal (minutul 74) și mai apoi prin Vinicius Jr (minutul 83).

FCSB a scăpat de o adversară grea în turul doi preliminar din Champions League

Succesul răsunător obținut de Real Madrid reprezintă o șansă în plus pentru FCSB, noua campioană a României. Formația patronată de Gigi Becali va evolua sezonul următor în preliminariile Champions League, iar pentru că Real Madrid a câștigat trofeul, roș-albaștrii au scăpat de un potențial adversar dificil în turul doi din preliminariile Champions League.

Dacă în primul tur, FCSB face parte din urma capilor de serie și va întâlni un adversar, în teorie, mai slab, situația se schimbă în turul doi preliminar, când roș-albaștrii nu vor mai fi capi de serie. Totuși, pentru că Real Madrid a câștigat trofeul Champions League pentru a 15-a oară în istoria clubului, FCSB a scăpat de o potențială adversară extrem de puternică, Dinamo Zagreb, care va juca direct în play-off-ul de calificare în faza ligii, echivalentul fazei grupelor din noul format al celei mai prestigioase competiții europene.

Astfel, în urna capilor de serie, HJK Helsinki a trecut în locul lui Dinamo Zagreb și s-ar putea duela cu FCSB, dacă roș-albaștrii se vor califica în turul doi preliminar din Champions League.

Dacă vor ajunge până în turul trei preliminar, FCSB va prelua coeficientul capului de serie pe care îl va elimina în turul doi, astfel că ar fi o șansă importantă pentru roș-albaștri să facă un pas mai aproape de faza ligii Champions League.

Cum arată lista potențialilor adversari ai lui FCSB în turul doi preliminar din Champions League