UEFA a delegat un arbitru român în preliminariile Champions League!

UEFA Andrei Chivulete Champions League Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 04 Iulie 2023, 15:30
Data actualizarii: Marti 04 Iulie 2023, 15:30

Centralii români rămân în vizorul UEFA.

Arbitrul Andrei Chivulete a fost delegat de UEFA să oficieze la centru partida dintre Olimpija Ljubljana (Slovenia) şi Valmiera (Letonia), din primul tur preliminar al Champions League, informează, marţi, site-ul oficial al Federaţiei Române de Fotbal.

Centralul român va fi ajutat la cele două tuşe de arbitrii asistenţi Sebastian Eugen Gheorghe şi Andrei Gabriel Constantinescu, iar cel de-al patrulea oficial va fi Sebastian Constantin Colţescu.

Pentru acest meci, forul continental l-a desemnat ca observator de arbitri pe Pascal Garibian, din Franţa, iar ca delegat de joc pe Laura Montgomery, din Scoţia.

Partida dintre Olimpija Ljubljana şi Valmiera, din prima manşă a turului I preliminar al Ligii Campionilor, va avea loc în 11 iulie, de la ora 22:00, pe Stadionul Stozice din Ljubljana.

agerpres

Finala Champions League: Manchester City - Inter Milano 1-0

Manchester City l-a pierdut pe Kevin De Bruyne în startul partidei (36') de la Istanbul. Pep Guardiola a fost nevoit, așadar, să-l înlocuiască cu Phil Foden, care sclipit restul meciului.

Inter Milano a arătat o formă bună în prima repriză, însă jocul instaurat de Simone Inzaghi s-a stins în partea secundă, când „cetățenii” au și marcat golul victoriei.

Rodri a țâșnit în minutul 68 după o minge care a traversat careul „nerazzurrilor” și a marcat un supergol. Fotbalistul a trimis cu mult efect, iar Onana nu a avut nicio șansă să respingă balonul.

Pe final, Inter Milano a avut câteva ocazii gigantice, însă scorul a rămas de partea formației dirijate de Pep Guardiola care a câștiga al doilea trofeu UEFA Champions League din cariera sa de antrenor.