Verdictul specialistului după faza controversată din FCSB - Sparta Praga

FCSB - Sparta Praga FCSB Ion Craciunescu Sparta Praga Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 14 August 2024, 17:18
Data actualizarii: Miercuri 14 August 2024, 17:17

FCSB - Sparta Praga s-a încheiat 2-3, iar parcursul roș-albaștrilor în preliminariile UEFA Champions League s-a încheiat.

În minutul 29 al meciului, Darius Olaru a țâșnit cu mingea la picior în interiorul careului. Angelo Preciado l-a tamponat însă pe căpitanul roș-albaștrilor, care a cerut insistent arbitrilor să dicteze lovitură de la 11 metri.

Doar că ”centralul” Morten Krogh i-a făcut semn lui Olaru să se ridice, iar între timp i-a arătat cartonașul galben pentru proteste atât căpitanului, cât și lui Alexandru Băluță.

Ion Crăciunescu, fost mare arbitru, a vorbit despre faza respectivă și a ținut să puncteze faptul că brigada din Ghencea ar fi trebuit să arate punctul cu var în urma presupusului fault comis la Olaru.

”După cum se vede aici, adversarul a intrat în el și l-a doborât. E 11 metri. Dacă nu dai la asta... Ce să zici?”, a spus Ion Crăciunescu la DigiSport.

Rezumat FCSB - Sparta Praga 2-3 (transmis pe VOYO și la Pro TV)

Birmancevic a deschis scorul în minutul 13, ca în minutul 28 să realizeze ”dubla” după ce a fructificat impecabil o lovitură de la 11 metri. În minutul 37, Haraslin a dus scorul la 3-0.

În actul secund, FCSB a micșorat diferența în minutul 60, prin Darius Olaru, grație unei execuții de zile mari a căpitanului. Spre final, roș-albaștrii au turat motoarele și au marcat în minutul 85 (Malcom Edjouma), setând scorul confruntării: 3-2 în favoarea cehilor.