Vezi cele mai MARI umilinte Real in Cupele Europene!

Dubla cu Liverpool este cel mai umilitor moment din istoria fostilor galactici in cupele europene.

Scorul final dupa 180 de minute, de 5-0, reprezinta si cea mai mare diferenta cu care Real Madrid a pierdut orice dubla din cei 54 de ani in Europa.

Infrangerea de aseara este cea mai categorica in actualul format al UEFA Champions League. Ca rezultat dupa o dubla, o diferenta de 5 goluri s-a mai inregistrat doar in sezonul 1999-2000, cand Real a pierdut in fata celor de la Bayern Munchen in faza a doua a grupelor cu scorul total de 8-3. Umilinta din grupe a fost insa razbunata in semifinale, cand Real a castigat tot in fata nemtilor cu scorul general de 3-2, apoi si-a adjudecat si Cupa in finala contra Valenciei lui Adi Ilie.

In vechiul format, al Cupei Campionilor Europeni, spaniolii mai au trei momente de umilinta greu de uitat: in sezonul 1988-1989, cand au fost batuti de Milanul tripletei olandeze Van Basten-Gullit-Rijkaard cu 5-0 si un scor general de 6-1, italienii spulberand apoi in finala Steaua cu 4-0. In sezonul 1979-1980, vest-germanii de la Hamburg au intors un 2-0 pentru Real din tur, castigand in retur cu 5-1, iar in 1964-1965 Benfica lui Eusebio a invins cu 5-1 la Lisabona.

Desi cea mai titrata echipa din Europa, Real nu a scapat de umilinte nici in Cupa UEFA, un 0-5 la Kaiserslautern in sezonul 1981-1982 si un 1-5 la Monchengladbach in 1985-1986. Ultimul meci nu a dus insa la un dezastru pentru spanioli, "albii" au intors rezultatul in retur cu un sec 4-0 si chiar au castigat Cupa, in finala cu alta echipa germană, FC Koln.

In niciuna insa din aceste duble, Real nu a pierdut la o diferenta mai mare de 5 goluri fara sa marcheze niciun gol in 180 de minute. Vezi top umilinte Real din istoria participarilor in cupele europene:

1. UCL 2008-2009 Real 0-5 Liverpool (0-1 0-4)
2. CCE 1988-1989 Real 1-6 Milan (1-1 0-5)
3. CCE 1964-1965 Benfica 6-3 Real (5-1 1-2)
4. UEFA 1981-1982 Real 3-6 Kaiserslautern (3-1 0-5)
5. CCE 1979-1980 Real 3-5 Hamburg (2-0 1-5)
6. UCL 1999-2000 Real-Bayern 3-8 (2-4 1-4)
7. UEFA 1985-1986 'Gladbach 5-5 Real (5-1 0-4)

Citeste Sub pamant SRL: Ireal madrid!