Real Madrid Borussia Dortmund Champions League Liga Campionilor
Data publicarii: Duminica 02 Iunie 2024, 08:57
Data actualizarii: Duminica 02 Iunie 2024, 08:57

Real Madrid a câștigat al 15-lea trofeu Champions League din istoria clubului.

Echipa antrenată de Carlo Ancelotti s-a impus cu scorul de 2-0 în finala cu Borussia Dortmund.

Meme-urile apărute după ce Real Madrid a câștigat Champions League

Chiar dacă nemții au dominat prima repriză și au avut ocazie după ocazie, Thibaut Courtois, care a fost titularizat în locul lui Andriy Lunin, nu a dezamăgit și a fost din nou eroul madrilenilor. ”Los Blancos” au controlat actul secund și au reușit să marcheze de două ori.

Dani Carvajal a deschis scorul în minutul 74 cu o lovitură de cap, după un corner executat perfect de Toni Kroos, iar câteva minute mai târziu, Vinicius Jr a punctat și el, după o pasă decisivă semnată de Jude Bellingham.

La final, mulți dintre iubitorii fotbalului din întreaga lume au remarcat că dezastrul a început pentru Borussia Dortmund imediat după ce Marco Reus a fost introdus pe teren, în minutul 72, în locul lui Karim Adeyemi.

Nu a durat mult, iar glumele au început să curgă pe rețelele sociale, iar printre ”țintele” suporterilor s-a aflat și marea rivală a lui Real Madrid, Barcelona.