"Vreți FCSB sau Maccabi Tel Aviv?" Răspunsul căpitanului de la Sparta Praga după calificarea în turul 3 preliminar UCL

david pavelka FCSB Maccabi Tel Aviv Sparta Praga Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 31 Iulie 2024, 09:12
Data actualizarii: Miercuri 31 Iulie 2024, 09:12
Sparta Praga s-a calificat în turul 3 preliminar din Liga Campionilor, iar campioana Cehiei își așteaptă următoarea adversară, fie FCSB, fie Maccabi Tel Aviv.

Sparta Praga nu a avut emoții în turul 2 preliminar din Liga Campionilor. Cehii au câștigat manșa tur din Irlanda împotriva lui Shamrock Rovers, scor 2-0, iar la returul de acasă au obținut o nouă victorie, 4-2!

Cehii sunt supertițioși înaintea posiblului duel Sparta Praga - FCSB

După calificarea cu 6-2 la general, cehii declară că sunt superstițioși și nu vor să mai spună cu cine și-ar dori să joace. Totul a plecat după ce, în sezonul trecut, jucătorii Spartei Praga și-au dorit foarte mult să pice cu Liverpool în optimile Europa League, iar rezultatul a fost unul umilitor: 2-11, la general!

"Nu vrem să alegem. Suntem superstițioși. Am ales-o pe Liverpool ultima oară și vă amintiți cum s-a încheiat. Vom urmări liniștiți meciul lor, iar ulterior ne vom pregăti pentru el", a spus David Pavelka, căpitanul Spartei Praga de aseară, după ce a fost întrebat dacă își dorește FCSB sau Maccabi Tel Aviv, potrivit sport.cz.

Dacă va trece de Maccabi Tel Aviv, FCSB va avansa în turul 3 preliminar din Liga Campionilor, unde adversară ar fi Sparta Praga. Campioana Cehiei a trecut în turul 2 de Shamrock Rovers (Irlanda), scor 6-2, la general.

În cazul în care va fi eliminată, FCSB va coborî în turul 3 preliminar din Europa League, unde adversară va fi, cel mai probvabil, FK Panevezys (Lituania), care a pierdut prima manșă din duelul cu Jagiellonia, scor 0-4.

Ermal Krasniqi, assist pentru Sparta Praga în victoria cu Shamrock Rovers

Marți seară, Sparta Praga a învins-o cu scorul de 4-2 pe Shamrock Rovers și s-a calificat fără emoții în turul trei preliminar. Cehii s-au impus și în tur, scor 2-0.

Echipa lui Lars Friis a deschis scorul în minutul 29 prin Victor Olatunji, însă irlandezii au egalat prin Aaron Greene. Danezul Mathias Ross a marcat cu câteva minute înainte de pauză, iar Sparta Praga a intrat în avantaj la vestiare.

Imediat după reluarea meciului, Greene a făcut dubla, însă egalitatea a durat doar un minut, pentru că Sorensen a înscris și el în minutul 48. Scorul final a fost stabilit în minutul 71, prin Indrit Tuci, care a înscris din pasa lui Ermal Krasniqi, fostul jucător al lui Rapid.