Anglia U20 - România U20 2-0. Naționala lui Costin Curelea continuă seria insucceselor

Echipa nationala Under 20 Alin Boțogan Costin Curelea Elite League U20 Jobe Bellingham Nationala U21
Data publicarii: Marti 10 Septembrie 2024, 23:03
Data actualizarii: Marti 10 Septembrie 2024, 23:03

În primul meci din actuala ediție a competiției Elite League U20, România a condus Germania cu 2-0, dar a cedat la final, scor 2-3.

După înfrângerea cu Germania U20, România U20 a bifat un nou rezultat negativ, în deplasare, cu Anglia U20, scor 2-0. În urma acestor rezultate, naționala pregătită de Costin Curelea se află pe ultimul loc, fără niciun punct, în timp ce Anglia U20 a urcat pe poziția secundă, cu patru puncte.

Pentru România U20 urmează partida din deplasare, cu reprezentativa Cehiei, pe 10 octombrie.

Anglia U20 - România U20 2-0

Final de meci!

Minutul 77 - GOL Anglia! Gazdele își dublează avantajul după reușita lui Louie Marsh

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 30 - GOL Anglia! Dane Scarlett a deschis scorul în duelul de la Stockport.

A început partida!

Anglia U20 - România U20: echipele de start

România U20: Ștefan Lefter - David Maftei, Alexandru Șuteu, Răzvan Pașcalău, Robert Jalade, Rareș Burnete, Eduard Radaslavescu, Alexandru Musi, Ștefan Bană, Denis Rența, Matteo Duțu

Anglia U20 - România U20 - 21:00

România U20 - Germania U20 s-a terminat 2-3 în primul meci din noul sezon al Elite League, după ce ”tricolorii” mici antrenați de Costin Curelea au condus cu 2-0 și au primit lovitura decisivă în minutul 87.

Azi, de la ora 21:00, pe stadionul „Edgeley Park” din Stockport, naționala sub 20 de ani întâlnește Anglia lui Jobe Bellingham, cel mai valoros jucător englez al categoriei și fratele mai mic al celebrului Jude Bellingham.

Convocare de ultimă oră la echipa națională Under 20

”Alin Boțogan a fost convocat de urgență la lotul național pentru meciul cu Anglia U20, de marți, 10 septembrie.

Fotbalistul Petrolului îl înlocuiește pe Antonio Bordușanu, accidentat”, a anunțat FRF ieri, pe site-ul oficial.

Lotul inițial convocat de selecționerul Costin Curelea

Portari: Ștefan Lefter (Corvinul Hunedoara), Denis Oncescu (CFC Argeș), Paul Toroc (CSM Slatina);

Fundași: David Maftei (Oțelul Galați), Andrei Dorobanțu (Unirea Slobozia), Matteo Duțu (AC Milan / Italia), Ionuț Pop (Corvinul Hunedoara), Răzvan Pașcalău (Dinamo București), Mario Tudose (CFC Argeș), Alexandru Șuteu (FC Voluntari), Robert Bădescu (CS Mioveni);

Mijlocași: Denis Rența (CSM Focșani), Robert Jalade (FC Sevilla / Spania), Andrei Florea (Juventus Torino / Italia), Antonio Bordușanu (Dinamo București), Andres Șfaiț (Salernitana / Italia), Eduard Radaslavescu (Farul Constanța), Alexandru Musi (FCSB), Ștefan Bană (Universitatea Craiova), Omar El Sawy (Rapid București), Adrian Caragea (Dinamo București);

Atacanți: Rareș Burnete (Lecce / Italia), Alexandru Stan (Gloria Buzău).