Daniel Pancu a avut o ieșire nervoasă în minutul 28 al meciului care i-a adus României calificarea la Campionatul European și a fost trimis în tribune de centralul partidei.

După meci, Mircea Lucescu l-a sunat pe Pancu și l-a "urecheat" pentru gafa comisă, însă a acceptat explicațiile mai tânărului său coleg într-un final.

"M-a certat un sfert de oră, i-am spus contextul, apoi a fost de acord cu mine la final.

I-am explicat cum au stat lucrurile în întreagă campanie. Nea Mircea n-a fost eliminat când era tânăr?", a spus Daniel Pancu, potrivit Digisport.

România s-a calificat la Euro 2025

Selecţionata de tineret a României s-a calificat la Campionatul European de fotbal Under-21 din 2025, după ce a învins echipa similară a Elveţiei cu scorul de 3-1 (2-0), marţi seara, pe Giuleşti Arena din Capitală, în ultimul meci din Grupa E a preliminariilor.

Tricolorii au reușit a patra prezenţă consecutivă la un turneu final la Under-21, după ce înaintea ultimelor două meciuri se aflau pe locul al treilea în grupa preliminară.

România a câştigat grupa, cu 22 de puncte, urmată de Finlanda, 20 puncte, Elveţia, 18 puncte, Albania, 16 puncte, Muntenegru, 7 puncte, Armenia, 2 puncte.

Se califică direct la turneul final câştigătoarele celor 9 grupe şi cele mai bune 3 echipe clasate pe locul 2 (fără a se lua în calcul rezultatele împotriva echipelor de pe locul şase). Ultimele trei locuri de la turneu vor fi ocupate după un baraj, în dublă manşă, între celelalte 6 echipe de pe locurile secunde. Slovacia, ţara gazdă, este calificată direct la turneul final, care se va desfăşura între 12 şi 29 iunie 2025.