Tinerii tricolori au deschis scorul în minutul 15. În urma unui contraatac superb, Louis Munteanu i-a pasat lui Ianis Stoica în careu, iar atacantul de la Hermannstadt l-a învins pe goalkeeper-ul advers.

Daniel Pancu a sărit la grupul arbitrului la România U21 - Elveția U21

Daniel Pancu, selecționerul României U21, a cedat nervos în minutul 28. Luca Jazquez a avut o intervenție extrem de dură asupra lui Louis Munteanu și, inițial, arbitrul întâlnirii a arătat doar cartonașul galben, lucru ce l-a scos din minți pe tehnician.

Pancu a pătruns pe teren și s-a îndreptat direct spre centralul olandez Marc Nagtegaal. Extrem de nervos, selecționerul i-a cerut explicații arbitrului și a fost ținut cu greu de jucători.

În cele din urmă, Daniel Pancu a văzut cartonașul roșu și a mers la lojă de unde a continuat să urmărească meciul.

La scurt timp după eliminarea lui Daniel Pancu, România a făcut 2-0. Același Ianis Stoica a înscris, după o fază superbă a tinerilor tricolori.