VIDEO EXCLUSIV România U21 - Muntenegru U21 1-0. Louis Munteanu aduce victoria, iar trupa lui Pancu e tot mai aproape de calificare

Echipa Nationala de Tineret Ahmed Bani Catalin Cirjan euro 2025 louis munteanu Nationala U21
Data publicarii: Vineri 06 Septembrie 2024, 21:27
Data actualizarii: Vineri 06 Septembrie 2024, 21:29

România U21 a învins reprezentativa similară din Muntenegru, scor 1-0, într-o partidă disputată la Târgoviște, în preliminariile Campionatului European din 2025.

România U21 - Muntenegru U21 1-0 (Munteanu 8')

România a controlat partida de la Târgoviște, însă a marcat o singură dată. Louis Munteanu a înscris în minutul 8 cu un șut din apropierea careului mic, în urma unei faze la care au mai contribuit Borza, Ianis Stoica și Ahmed Bani, ultimul fiind pasatorul decisiv.

Ianis Stoica, Louis Munteanu, Cristi Ignat, Constantin Grameni și Cătălin Cîrjan au ratat ulterior mai multe ocazii la poarta oaspeților, care au pus pericol la poarta lui Răzvan Sava doar în două rânduri. Partida s-a încheiat cu un raport clar al șuturilor pe spațiul porții: 7-1.

Grație acestei victorii, România U21 urcă, cel puțin temporar, pe primul loc în grupa E de calificare, cu 16 puncte. A doua clasată Elveția are un meci mai puțin.

Pentru România U21 urmează meciul din Finlanda, marți, de la 18:00, în direct pe Pro Arena și VOYO. Naționala condusă de Daniel Pancu va mai avea două partide în octombrie, cu Muntenegru (deplasare) și Elveția (acasă).

• Locul 1 din grupă merge direct la Campionatul European găzduit de Slovacia, la fel ca cele mai bune trei locuri secunde. Celelalte formații care termină pe poziția a doua vor disputa un baraj.

Minutul 90+6: Final! România - Muntenegru 1-0.

Minutul 90+4: Ocazie Muntenegru! Cetkovic trimite pe poartă după un corner, dar Sava prinde.

Minutul 73: România forțează golul desprinderii. Blănuță scoate la marginea careului pentru Ianis Stoica, care șutează puternic, la firul ierbii, însă balonul este prins de portar.

Minutul 71: Ocazie România! Cătălin Cîrjan arată un control impecabil în careul advers, se distrează cu fundașii oaspeților, iar mingea ajunge la Grameni, care șutează în plasa laterală.

Minutul 68: Schimbare în tabăra României. Iese căpitanul și autorul golului, Louis Munteanu, intră Vladislav Blănuță. Banderola ajunge pe brațul lui Grameni.

Minutul 64: Cătălin Cîrjan își face rapid simțită prezența și expediază un prim șut, însă peste poartă.

Minutul 56: O nouă schimbare în echipa României. Iese Marius Corbu, intră Cătălin Cîrjan.

Minutul 47: Ocazie România! Ignat trimite mai întâi cu capul după un corner, iar mingea este oprită de un adversar. Același Ignat șutează ulterior cu stângul, însă portarul oaspeților respinge.

Minutul 46: Începe repriza secundă. La pauză, Daniel Pancu face doi schimbări. Ies Strata și Bani, intră Oteliță și Baiaram.

Minutul 45+3: Pauză! România - Muntenegru 1-0, după o primă repriză dominată de tricolori. Tony Strata și Ianis Stoica sunt tricolorii lui Daniel Pancu care au încasat cartonașe galbene după două faulturi destul de dure.

Minutul 45+2: Ocazie Muntenegru! Decarul Radulovic este găsit excelent în jumătatea adversă, însă nu șutează, ci preferă o pasă în fața porții. Ignat și Strata intervin în ultimul moment, iar tricolorii depășesc momentul.

Minutul 45+1: Curg ocaziile pentru România. Grameni șutează mai întâi pe lângă poartă după ce rămâne nemarcat la marginea careului. La faza imediat următoare, Ianis Stoica ratează și el din fața porții, după o centrarea a lui Munteanu.

Minutul 39: Ocazie România! Ianis Stoica recuperează o minge la mijlocul terenului, Louis Munteanu pătrunde până la 20 de metri de poarta adversă și șutează, însă portarul Ivezic prinde fără mari emoții.

Minutul 35: Prima ocazie pentru Muntenegru. După o lovitură liberă, mingea ajunge la căpitanul Radulovic, care trimite peste poarta lui Sava.

Minutul 22: Dublă accidentare în tabăra României. Louis Munteanu și Marius Corbu se resimt după două dueluri în careul advers. Reluările arată că Marius Corbu a fost călcat de un oponent în careu, însă arbitrul scoțian David Dickinson nu dictează penalty. Ambii jucători pot continua partida.

INFO: La acest scor, România U21 urcă pe primul loc în grupa E, cu 16 puncte, la două lungimi peste Elveția, care are un meci mai puțin.

Minutul 8: GOL România! Start perfect pentru tricolori. Borza recuperează în jumătatea adversă, Ianis Stoica pătrunde în careu și pasează pentru Ahmed Bani. Jucătorul lui Dinamo așază perfect mingea pentru Louis Munteanu, care înscrie cu un șut cu piciorul stâng din marginea careului mic.

Minutul 8: La meciul de la Târgoviște asistă Mihai Pintilii și Vlad Chiricheș.

Minutul 4: Ocazie România! Tricolorii lui Pancu domină în startul meciului, iar Ianis Stoica îl întinde pe portarul Ivezic cu un șut din afara careului, lângă bară.

Minutul 1: Începe meciul de la Târgoviște. Stadionul este plin.

• Selecționer: Nikola Rakojevic

Selecționata U21 a României va disputa în luna septembrie două meciuri în cadrul calificărilor pentru EURO 2025, pe teren propriu în fața Muntenegrului, și în deplasare, în fața Finlandei.

Primul meci este LIVE pe Pro Arena și VOYO vineri, de la ora 19:30.

UPDATE JOI 5 SEPTEMBRIE

* Aflat în premieră în lotul naționalei U21, Ahmed Bani, jucătorul celor de la Dinamo, a vorbit despre meciurile ce ne pot duce mai aproape de un nou turneu final. „Orice fotbalist își dorește de mic copil să evolueze la un turneu final”, a spus Ahmed Bani.

* Suspendat pentru primul meci pe care naționala U21 îl va disputa în luna septembrie, partida cu Muntenegru de la Târgoviște, Cătălin Vulturar s-a alăturat începând de astăzi lotului reprezentativei U20.

Acesta se va afla în lotul condus de Costin Curelea doar pentru partida de joi, 5 septembrie, cu Germania de la Arad, urmând să revină în lotul U21 după meci, informează FRF pe site-ul oficial.

UPDATE MIERCURI 4 SEPTEMBRIE

* Selecționerul Mircea Lucescu i-a vizitat la Buftea pe tricolorii Under 21. VEZI AICI ce mesaj le-a transmis ”Il Luce”

* ”Avem calitate. Suntem un grup atât în teren, cât și în afara lui”, a asigurat internaționalul de tineret Ianis Stoica înaintea înfruntării cu Muntenegru.

Efectiv aproape complet pentru Daniel Pancu la antrenamentul de aseară: selecționerul Daniel Pancu a avut la dispoziție la antrenamentul de aseară 22 din cei 23 de jucători convocați pentru această acțiune.

Ultimul jucător ce se va alătura lotului este Ștefan Duțu, fundașul celor de la CS Afumați evoluând aseară în meciul de la Târgoviște din Liga 2, fiind autorul singurului gol al meciului.

* Meciul cu Muntenegru este ”prima dintre cele 4 finale pentru EURO”, scrie FRF: ”4 orașe, 3 țări, 2 acțiuni și un singur obiectiv, calificarea la cel de-al 4-lea EURO consecutiv!”.

Reprezentativa U21 ia startul vineri, 6 septembrie, la Târgoviște, în prima dintre cele 4 finale pentru EURO. Patru zile mai târziu, tricolorii vor juca în Finlanda, la Tampere, urmând ca în luna octombrie să evolueze mai întâi în Muntenegru, la Podgorica, și să încheie preliminariile la București în fața Elveției.

UPDATE LUNI 2 SEPTEMBRIE

* Daniel Pancu, selecționerul României U-21, a vorbit despre calculele calificării la EURO! Vezi AICI ce a declarat tehnicianul

* Tricolorii U21 s-au reunit la Buftea! Duminică, 1 septembrie, a avut loc reunirea lotului condus de Daniel Pancu. La primul antrenament efectuat la Centrul Național de Fotbal Buftea au fost prezenți 9 jucători din totalul de 23 convocați.

Știrea inițială

România e pe locul 2 în grupă, la un singur punct de liderul Elveția

Naționala de tineret a României are o șansă mare să se califice direct la turneul final al Campionatului European Under 21 de anul viitor.

România U21 face parte din Grupa E, alături de Elveția, Finlanda, Albania, Muntenegru și Armenia.

Tricolorii sunt pe locul doi în grupă, la un punct distanță de liderul Elveția, și mai au de disputat patru meciuri în cadrul calificărilor.

Programul meciurilor României Under 21

Vineri, 6 septembrie, ora 19:30: ROMÂNIA U21 – MUNTENEGRU U21, Stadion „Eugen Popescu”, Târgoviște – LIVE pe Pro Arena și VOYO

Marți, 10 septembrie, ora 18:00: FINLANDA U21 – ROMÂNIA U21, Tammelan Stadion, Tempere - LIVE pe Pro Arena și VOYO

Lotul convocat de selecționerul Daniel Pancu, cu 4 jucători de la Rapid și 3 de la Dinamo

PORTARI: Răzvan Sava (Udinese / Italia), Robert Popa (UTA Arad), Alexandru Roșca (Dinamo);

FUNDAȘI: Tony Strata (Ajaccio / Franța), Bogdan Oteliță (Sepsi OSK), Cristian Ignat (FC Rapid 1923), Ștefan Duțu (CS Afumați), Gabriel Dănuleasă (Farul Constanța), Sergiu Rimovecz (ACSM Reșița), Ștefan Ștefanovici (Politehnica Iași), Andrei Borza (FC Rapid 1923);

MIJLOCAȘI: Cătălin Vulturar (FC Rapid 1923), Ovidiu Perianu (Unirea Slobozia), Marius Corbu (APOEL Nicosia), Cristian Mihai (UTA Arad), Constantin Grameni (Farul Constanța), Cătălin Cîrjan (Dinamo), Ahmed Bani (Dinamo), Rareș Pop (FC Rapid 1923), Ștefan Baiaram (Universitatea Craiova), Ianis Stoica (FC Hermannstadt);

ATACANȚI: Louis Munteanu (CFR Cluj), Vladislav Blănuță (Universitatea Cluj).

Clasamentul grupei României (Grupa E, calificări U21 EURO 2025)