Surpriză majoră în grupa României U21! Tricolorii sunt aproape de a patra calificare consecutivă la EURO

Romania U21 Albania Daniel Pancu Elvetia EURO U21 Nationala U21
Data publicarii: Vineri 06 Septembrie 2024, 22:31
Data actualizarii: Vineri 06 Septembrie 2024, 22:31

România U21 a devenit lider în grupa E din preliminariile EURO 2025, după ultimele rezultate înregistrate în campania de calificare.

Vineri seară, România U21 a învins Muntenegru, la Târgoviște, 1-0, după un gol marcat de Louis Munteanu. Elveția, echipa care era pe primul loc înaintea meciurilor de azi, a pierdut surprinzător pe teren propriu contra Albaniei, 1-2, coborând astfel pe poziția secundă.

Elveția a pierdut contra Albaniei, România U21 urcă pe primul loc cu 3 meciuri rămase!

Albania, echipa care a învins România la Elbasani (3-2), dar care a fost spulberată în Giulești (0-5), a oferit o replică solidă contra Elveției la Lausanne. Gazdele au deschis scorul în minutul 16, prin Surdez, dar albanezii au întors rezultatul grație unei duble a lui Pajaziti (18', 69'). Elveția a ratat un penalty în minutul 85.

Rezultatul este unul excelent pentru naționala României condusă de Daniel Pancu, care urcă pe primul loc, cu 16 puncte, la două lungimi în fața Elveției. Pe 3 e Finlanda, viitoare adversară a tricolor, cu 13 puncte.

• Locul 1 din grupă merge direct la Campionatul European găzduit de Slovacia, la fel ca cele mai bune trei locuri secunde. Celelalte formații care termină pe poziția a doua vor disputa un baraj.
  • România are șansa de a obține a patra calificare consecutivă la EURO U21, după edițiile din 2019, 2021 și 2023.
  • Pentru România U21 urmează meciul din Finlanda, marți, de la 18:00, în direct pe Pro Arena și VOYO. Naționala condusă de Daniel Pancu va mai avea două partide în octombrie, cu Muntenegru (deplasare) și Elveția (acasă).