"A decis să facă o pauză!" Ce a scris L'Equipe, după ce Iordănescu a anunțat că nu mai continuă pe banca României

A decis să facă o pauză! Ce a scris L Equipe, după ce Iordănescu a anunțat că nu mai continuă pe banca României Nationala

Edward Iordănescu a renunțat la funcția de antrenor al echipei naționale a României. Contractul său expira la finalul acestei luni.

Presa din Franța a reacționat la scurt timp după anunțul făcut de Iordănescu jr. și FRF.

"Antrenorul care a condus tricolorii în optimile Euro 2024 din Germania a decis să facă o pauză", au scris cei de la L'Equipe.

Edward Iordănescu nu mai este selecționerul României

Francezii au amintit printre altele că Iordănescu jr. a reușit în această vară să ducă naționala României în optimile de finală ale Campionatului European.

"Edward Iordănescu, selecționerul României din 2022, a ales să părăsească postul după ce a condus echipa națională în optimile de finală ale Campionatului European din Germania, unde a fost eliminată cu 0-3 de Țările de Jos.

Tehnicianul în vârstă de 46 de ani, al cărui contract expira la finalul lunii iulie, a decis să 'facă o pauză', potrivit unui comunicat publicat pe site-ul Federației Române de Fotbal.

'Misiunea mea s-a încheiat', a scris Edward Iordănescu pe contul său de Facebook, salutând o generație de jucători 'cu un potențial fantastic' și declarând că dorește să se dedice de acum înainte familiei sale", au mai notat jurnaliștii din Hexagon.

Aflat pe banca naționalei României timp de 28 de meciuri, Edward Iordănescu pleacă cu un bilanț de 10 victorii, 10 egaluri și 8 înfrângeri.

Numit în fruntea tricolorilor în 2022, Edward Iordănescu (fiul fostului selecționer Anghel Iordanescu, cel care a condus România în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din 1994) a reușit să califice naționala României la Campionatul European, după o pauză de opt ani, fără a pierde niciun meci în preliminarii.