"A făcut artă, rar am văzut așa". Mihai Stoica a lăudat un alt tricolor în afara lui Dennis Man

Mihai Stoica kosovo Razvan Marin Romania Nationala Mihai Stoica, oficial FCSB
Data publicarii: Sambata 07 Septembrie 2024, 23:01
Data actualizarii: Sambata 07 Septembrie 2024, 23:02

România, cu Mircea Lucescu pe banca tehnică pentru prima dată în noul mandat, a învins, în deplasare, cu scorul de 3-0, pe Kosovo, în grupa C2 a Ligii Naţiunilor.

La Priștina, Mircea Lucescu a revenit cu o victorie pe banca naţionalei tricolore, după o pauză de 38 de ani. Dennis Man a fost şi jucătorul care a deschis scorul, în minutul 40, după o acţiune personală, urmată de un şut de la 16 metri, la colţul lung.

Răzvan Marin a transformat un penalty în minutul 51 şi a majorat avantajul României. În minutul 81, Valentin Mihăilă a profitat de o gafă a apărării gazdelor şi a şutat la poartă. Muric a respins, iar Denis Drăguş a recuperat și a marcat, stabilind scorul final.

Răzvan Marin, remarcat de Mihai Stoica

Oficialul de la FCSB a scos în evidență execuția precisă a mijlocașului român, la lovitura de pedeapsă, adăugând că naționala României se poate baza pe jucătorul de la Cagliari atunci când vine vorba de transformarea penalty-urilor.

"Vreau să remarc faptul că rar am văzut fotbalist să bată penalty-urile perfect ca Răzvan Marin.

Acum, portarul i-a ghicit intenţia, a bătut şi fără elan, dar a bătut perfect, atât de tare. A fost artă. A făcut artă dintr-un penalty cu Slovacia. Şi a bătut dincolo, în vinclu. E mare lucru să ai transformeur.

Gândeşte-te că la meciul de debut al regretatului Daum, cu Muntenegru, Stanciu a ratat în prelungiri. Au mai fost. Şi Puşcaş a ratat. Uite că ne-am găsit transformeur. Bate foarte bine, foarte tare şi foarte plasat. A bătut excepţional", a declarat Mihai Stoica, la Prima Sport.