Mircea Lucescu alex chipciu Alexandru Chipciu Dan Nistor Nationala Mircea Lucescu / Foto: Getty Images
Data publicarii: Miercuri 28 August 2024, 11:09
Data actualizarii: Miercuri 28 August 2024, 11:09

Dan Nistor, mijlocașul veteran al echipei U Cluj, a făcut o propunere îndrăzneață pentru echipa națională a României.

Dan Nistor a sugerat că Mircea Lucescu, selecționerul tricolorilor, ar trebui să îl convoace pe colegul său de echipă, Alexandru Chipciu.

El este piesa lipsă din puzzle-ul lui Mircea Lucescu! Propunere îndrăzneață pentru echipa națională

Nistor a fost vocal în sprijinul colegului său de echipă, Alexandru Chipciu, alături de care este de părere că poate face diferența în cadrul naționalei României.

Nistor a explicat că, în ciuda vârstei lor, el și Chipciu nu dau semne de oboseală și pot aduce un aport considerabil.

„(n.r. Crezi că vei fi convocat la echipa națională?) Nu știu. Dânsul (n.r. Mircea Lucescu) decide de cine are nevoie la lot. Pentru mine ar fi ceva senzațional să fiu la echipa națională.

Eu și Alex Chipciu nu părem că avem 35 sau 36 de ani. Cred că noi doi am ajuta echipa mult. Dacă ținem cont că vin de la țară, a fost greu pentru mine să ajung la lotul național, dar cât am ajuns, a fost bine”, a spus Dan Nistor, conform Digi Sport.

Ioan Ovidiu Sabău: ”Chipciu este o variantă foarte bună, dar domnul Lucescu va decide!”

Alexandru Chipciu, aflat la U Cluj din iulie 2022, a fost apreciat și de antrenorul Ioan Ovidiu Sabău pentru prestațiile sale, mai ales pe faza defensivă.

Chipciu a adunat 87 de prezențe pentru U Cluj, cu opt goluri și șase pase decisive până acum.

Sabău a menționat că ar fi bucuros să-l vadă pe Chipciu convocat la echipa națională pentru meciurile cu Kosovo și Lituania.

"Vreau să îl felicit pe Alex, cam cel mai bun meci al lui de câteva etape azi a fost impecabil, cel puțin pe faza defensivă, și-a câștigat toate duelurile. Tot respectul pentru toți jucătorii. Suntem o echipă frumoasă, cu identitate, cu încredere. Rămâne ca eu să gestionez acest succes foarte bine.

Punctul meu de vedere, da, este clar o variantă foarte bună, dar domnul Lucescu va decide. Se uită, îl vede, Alex arată foarte bine, doar să fie luat în calcul. Eu sper să fie luat în calcul pentru echipa națională”, a spus Ioan Ovidiu Sabău, după victoria cu 2-0 în fața celor de la Gloria Buzău.î