"Am văzut un jucător nou, a strălucit". Tricolorul remarcat de Mihai Stoica după victoria cu Kosovo

Mihai Stoica kosovo Liga Natiunilor Romania Nationala
Data publicarii: Sambata 07 Septembrie 2024, 00:04
Data actualizarii: Sambata 07 Septembrie 2024, 00:05

România, cu Mircea Lucescu pe banca tehnică pentru prima dată în noul mandat, a învins, în deplasare, cu scorul de 3-0, pe Kosovo, în grupa C2 a Ligii Naţiunilor.

La Priștina, Mircea Lucescu a revenit cu o victorie pe banca naţionalei tricolore, după o pauză de 38 de ani. Dennis Man a fost şi jucătorul care a deschis scorul, în minutul 40, după o acţiune personală, urmată de un şut de la 16 metri, la colţul lung.

Răzvan Marin a transformat un penalty în minutul 51 şi a majorat avantajul României. În minutul 81, Valentin Mihăilă a profitat de o gafă a apărării gazdelor şi a şutat la poartă. Muric a respins, iar Denis Drăguş a recuperat și a marcat, stabilind scorul final.

Reacția lui Mihai Stoica după victoria României

Oficialul de la FCSB a remarcat jocul colectiv al echipei, cu un plus pentru acțiunile individuale ale lui Dennis Man.

"Am văzut un jucător nou, pe care nu-l cunoșteam. Avea ceva din Robben, dar mai zvelt și cu o figură de frumoasă. A fost un fotbalist Man care a strălucit. Ce face el cu mingea... e o execuție de foarte mare jucător. Nu am mai văzut demult la un jucător român asta. Și pasa genială pentru Mihăilă. Doar marii fotbaliști pot face așa ceva. Deja nu mai e întâmplător.

Scorul nu e mincinos deloc, reflectă exact ce s-a întâmplat pe teren. Organizarea defensivă a fost ireproșabilă, dar nu știu ce se întâmpla în atac dacă nu-l aveam pe Man. Nu poți să spui că e vreun fotbalist care nu a jucat bine", a declarat Mihai Stoica, la Prima Sport.