Tricolorii au revenit de la 0-1 și au ajuns la patru victorii obținute în mandatul lui Mircea Lucescu (79 de ani). Kucys Armandas (21 de ani) a deschis scorul în minutul 7, dintr-un penalty comis de Andrei Rațiu (26 de ani).

Răzvan Marin (28 de ani) a egalat în minutul 18, tot de la punctul cu var. Golul victorie a venit în minutul 65. Denis Drăguș (25 de ani) a finalizat cu sânge rece un contraacat pornit de Radu Drăgușin (22 de ani) și continuat de Dennis Man (26 de ani).

Analiza lui Gică Popescu, după Lituania - România 1-2

Unul dintre componenții Generației de Aur, Gică Popescu (57 de ani), a comentat prestația tricolorilor la scurt timp după fluierul final. "Baciul" este de părere că Mircea Lucescu a reușit să aducă deja o schimbare majoră la echipa națională. În opinia sa, acum nu mai există emoții împotriva echipelor mici, cum ar fi Lituania sau Cipru.

"Mircea Lucescu a pus un mare preț pe omogenitatea echipei. În momentul în care schimbi foarte mulți jucători, e posibil să strici echilibrul. Nu am făcut meciul pe care l-am făcut în Cipru, dar și adversarul a fost diferit. Lituania a fost periculoasă în anumite situații. În prima repriză am fost destul de amorțiți, nu știu dacă e de vină frigul de acolo. Până la urmă meciurile se câștigă și prin suferință. Singurul obiectiv de astăzi au fost punctele, să aducem cele trei puncte acasă.

Ar trebui să câștigăm și meciul cu Kosovo, pentru a sărbători alături de publicul nostru câștigarea grupei. Ar fi un mare câștig să fim în a doua urnă valorică (n.r la tragerea la sorți pentru CM 2026). Eu sunt optimist. Eu sper să spargem gheața, să câștigăm de această dată barajul pentru Campionatul Mondial.

Deocamdată nu am câștigat nicio echipă mare, dar aceste rezultate îți dau încredere. Atunci când vom întâlni echipe din prima urnă valorică, o să avem încredere. Aceste victorii ne dau încredere, lucru care ne poate ajuta enorm în campania pentru Mondiale. Acum a dispărut această temere atunci când jucăm cu echipele din urna a treia valorică. Am început să câștigăm ușor. Îmi place ceea ce face Mircea Lucescu. Toată experiența dânsului se transformă în rezultate", a declarat Gică Popescu, pentru Antena 1.

Ce meciuri va mai juca România în Liga Națiunilor

• Vineri, 15 noiembrie: Cipru – Lituania (ora 19:00), ROMÂNIA – Kosovo (21:45)
  • Luni, 18 noiembrie: Kosovo – Lituania, ROMÂNIA – Cipru (21:45)

Clasamentul grupei

1. România - 12 puncte (+9 golaveraj)
  2. Kosovo - 9 p. (+5)
  3. Cipru - 3 p. (-9)
  4. Lituania - 0 p. (-5)

Câștigătoarea grupei promovează automat în Liga B, în timp ce ultima clasată retrogradează în Liga D.